Isolation, identification and determination of some pathogenic characteristics of salmonella spp. from retail chicken meat by phenotypic and genotypic methods
Salmonella türlerinin perakende tavuk etinden fenotipik ve genotipik metodlarla izolasyonu, identifikasyonu ve bazı patojenik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 479175
  2. Yazar: CEREN BETÜL EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Salmonella cinsi Gram-negatif, basil ve Enterobacteriaceae ailesine mensuptur. Salmonella cinsi S. enterica ve S. bongori olmak üzere 2 türden oluşur. Özellikle Salmonella enterica alt türleri ve serovarları insanlarda kontamine gıda veya su aracılığıyla enfeksiyonlara sebep olarak bilinirler. Bu çalışmada, Salmonella türlerinin varlığını belirlemek için toplam 146 adet perakende tavuk eti örneği toplanmış ve araştırılmıştır. 146 tavuk eti örneğinden 83'ü Salmonella türleri için pozitif bulunmuştur. Kontamine 83 örnekten toplam 116 Salmonella izolatı elde edilmiştir. 116 izolattan 76'sı konvansiyonel olarak S. Typhimurium, 27'si S. enterica subsp. indica, 9'u S. Pullorum, 2'si S. enterica subsp. arizonae, 1'i S. enterica subsp. diarizonae ve 1'i S. enterica subsp. salamae olarak tanımlanmıştır. Tüm izolatların bazı fenotipik virülans özellikleri (siderofor üretimi ve biyofilm oluşumu) incelendi. 116 Salmonella izolatı arasında 95'i (%82,9) siderofor üretimi için pozitif bulunmuştur. Salmonella izolatlarının biyofilm oluşum yetenekleri mikrotitre plak yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. İncelenen tüm izolatların 64'ünde (%55,2) biyofilm oluşumu gözlenmiştir. Biyofilm üretmeyenlerin yüzdesi %44,8 olarak bulundu. 116 Salmonella izolatlarının tümü, Salmonella cinsine özgü invA geni kullanılarak teyit edildi. Ayrıca, Salmonella izolatları plazmid virülans geni olan spvC'nin varlığı açısından da incelenmiştir. spvC genini barındıran Salmonella izolatlarının sayısı 22 (%19) olarak bulunmuştur. Bu çalışmada ayrıca ampisilin (blaTEM), tetrasiklin (tetA), sülfonamid (sulI) ve sınıf 1 integron direnç genlerinin varlığı araştırılmıştır. Bu genlerin oranları sırasıyla %91,4, %57,8, %38,8 ve %45,7 olarak bulunmuştur. Tüm Salmonella izolatlarında eritromisine direnç gözlenmiştir. Salmonella izolatlarının antimikrobiyal direnci şöyledir: Tetrasiklin (%77,6), nalidiksik asit (%77,6), streptomisin (%58,6) ve kloramfenikol (%44,8). İzolatların 93'ünde (%80,2) en az 3 veya daha fazla antimikrobiyal ajana karşı çoklu ilaç dirençliliği gözlenmiştir. Bu çalışma, tavuk etinde önemli bir gıda kaynaklı patojen olan Salmonella türlerinin izolasyonu ve tanımlanmasına, bazı virülans özelliklerine, antimikrobiyal direnç genleri ve antimikrobiyal direnç profillerine dair verileri içerdiği için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The genus Salmonella is a Gram-negative, rod belongs to the family of Enterobacteriaceae. The Salmonella genus consists of two species, namely Salmonella enterica and S. bongori. Particularly, S. enterica subspecies and serovars are known to cause infections in humans via contaminated foods or water. In this study, a total of 146 retail chicken meat samples were collected and investigated to determine the presence of Salmonella spp. Among the 146 chicken meat samples, 83 (56.6%) were found to be positive for Salmonella spp. A total of 116 Salmonella isolates were obtained from the 83 contaminated samples. Out of the 116 isolates, 76 (65.5%) were biochemically identified as S. Typhimurium, 27 (23.3%) as S. enterica subspecies indica, 9 (7.8%) as S. Pullorum, 2 (1.7%) as S. enterica subsp. arizonae, 1 (0.9%) as S. enterica subsp. diarizonae and 1 (0.9%) as S. enterica subsp. salamae. Some virulence characteristics (siderophore production and biofilm formation) were examined for all the isolates. Among the 116 Salmonella isolates, 95 (82.9%) were positive for the siderophore production. Biofilm formation of Salmonella isolates was investigated by using the microtiter plate assay. Biofilm formation was detected in 64 (55.2%) of all the examined isolates. The 52 (44.8%) isolates did not produce biofilm. All of the 116 Salmonella isolates were confirmed by using genus specific invA gene of Salmonella. In addition, the Salmonella isolates were also examined for the presence of spvC, plasmid virulence gene. The Salmonella isolates harbored the spvC gene was found to be 22 (19%). Besides, in this study, ampicillin (blaTEM), tetracycline (tetA), sulfonamide (sulI) and class 1 integron resistance genes were investigated. The incidence of the genes, blaTEM, tetA, sulI, class 1 integron was 91.4%, 57.8%, 38.8% and 45.7%, respectively. Erythromycin resistance was observed in all Salmonella isolates. The antimicrobial resistance of the Salmonella isolates was as follows: tetracycline (77.6%), nalidixic acid (77.6%), streptomycin (58.6%) and chloramphenicol (44.8%). A multidrug-resistance was observed in 93 (80.2%) of the isolates to at least three or more antimicrobial agents. The present study is remarkable to include data on the isolation and identification, some virulence characteristics, antimicrobial resistance genes and antimicrobial resistance profiles of Salmonella spp., a significant foodborne pathogen, in chicken meat.