Düz camın yüksek basınçlı su (Waterjet) ile delinmesinde kesme parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of cutting parameters for the drilling of flat glass by waterjet
- Tez No: 479174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Beyaz eşya endüstrisinde, düz camın delinmesi önemli bir prosestir. Son yıllarda cam delme işlemine talep artmıştır. Bu araştırma cam delme parametrelerinin analitik analizi ile ilgilenmiştir. Delik kalitesini arttırmak için, kesme hızının ve kum tanecik boyutunun seçilmesinde daha dikkatli olunmalıdır. Deneyler farklı kesme hızlarında ve farklı abrasif malzeme boyutu kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada, parametrelerin optimizasyonunda kesme hızı ve abrasif parça boyutu etkisi dikkate alınmıştır. tukey test ve varyans analizi (anova) yöntemleri verilerin analizinde kullanılmıştır. Seçilen mesh boyutu için optimum kesme hızı 1200 mm/dak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Drilling of flat glass is an important process in kitchen furniture production. The demand for glass drilling has recently been increased in the last years. This research is dealt with the analytic analysis of the glass drilling parameters. To maximize the hole quality, more attention should be given to the choice of cutting speed and size of sand particle of abrasive materials. All experiments were conducted by choosing different cutting speed sand various size of sand particle of abrasive materials. In this work, the effect of cutting speed and abrasive particle size was taken into consideration in the optimization of the parameters. The data were analysed using tukey test and analysis of variance (anova). Optimum cutting speed was founded as 1200 mm/min for the selected mesh size.