Isolation, identification using phenotypic and genotypic methods and determination of some pathogenic characteristics of yersinia spp. from meat and milk products
Et ve süt ürünlerinden yersinia türlerinin izolasyonu, fenotipik ve genotipik yöntemlerle adlandırılması ve bazı patojenite özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 376015
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yersinia cinsi Enterobacteriaceae ailesine dahil olup ve 11 tür içermektedir. Bu cinse ait olan Y. pseudotuberculosis ve Y. enterocolitica insanlarda iyi bilinen iki enteropatojen olup kontamine gıda ve sular ile taşınırlar. Bu çalışmada, toplam 300 et ve süt ürünü toplanmış ve Yersinia türlerinin varlığını belirlemek için analizleri yapılmıştır. 300 örnekten 84'ü (%28) Yersinia spp. pozitif olarak bulunmuştur. 84 izolatın 18'i (%6) Y. enterocolitica olarak tanımlanmıştır. Tespit edilen diğer Yersinia türleri şunlardır: Y. rohdei 15 (%5), Y. intermedia 14 (%4,7), Y. pseudotuberculosis 12 (%4), Y. ruckeri 12 (%4), Y. mollaretii 5 (%1,7) ve Y. bercovieri 4 (%1,3). Ayrıca, 4 (%1,3) atipik Yersinia izolatının Yersinia cinsine ait olduğu doğrulanmış fakat Yersinia tür düzeyinde isimlendirilememiştir. Konvensiyonel olarak tanımlanan Y. enterocolitica suşları 16S rRNA amplifikasyonu ve dizi analizi ile de doğrulanmıştır. Yersinia türlerinin varlığı, et ürünlerinde %40,8 ve süt ürünlerinde %19,4 olarak bulunmuştur. Yersinia spp. tavukta %51,7 ve kıymada %30 olmak üzere en yaygın olarak et ürünlerinde saptanmıştır. Bu araştırmada türler arasında en sık rastlanan türün Y. enterocolitica olduğu ve bu türün de en fazla tavukta bulunduğu tespit edilmiştir. Tüm Y. enterocolitica suşları biyotip profilleri ve otoaglütinasyon, Kongo-kırmızısı bağlama ve kristal viyole bağlama gibi fenotipik virulans özellikleri için test edilmiştir. 1A olarak biyotiplendirilen Y. enterocolitica suşlarının hiçbiri fenotipik virulans testler sonucunda patojenik potansiyellere sahip bulunmamıştır. 18 Y. enterocolitica ve diğer 66 Yersinia suşları kromozomal (ail, ystA and ystB) ve plazmit DNA'da (yadA and virF) kodlanan genlerin varlığı bakımından genotipik olarak incelenmiştir. Bu çalışma, ne Y. enterocolitica ve ne de diğer Yersinia suşlarının, ail, ystA, yadA, ve virF genlerini taşımadığını göstermiştir. Y. intermedia suşlarının sadece birinin ve Y. enterocolitica suşlarının ikisinin ystB genine sahip olduğu bulunmuştur. 84 (%100) Yersinia suşunun tümü klindamisine direnç göstermiştir. Yersinia spp.'ler içinde en çok direnç %86,9 ile sefalotine, %78,6 ile sefazoline, %64,3 ile ampisiline ve %57,1 ile amoksisilline karşı tespit edilmiştir. En az üç veya daha fazla antimikrobiyal ajana karşı çoklu direnç suşların 71(% 84,5)'inde saptanmıştır. Bu çalışma, Yersinia spp. ve özellikle gıda kaynaklı patojen olan Y. enterocolitica'nın et ve süt ürünlerindeki varlığını, virulans özelliklerini ve antimikrobiyal direncini belgelemesi açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla, bu gıdaların üretimden tüketime kadar tüm süreçlerde sanitasyon açısından sıkıca denetlenmesi ve gıdaların kalitesinin iyileştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The genus Yersinia belongs to the family Enterobacteriaceae and comprises 11 species, of which Y. enterocolitica and Y. pseudotuberculosis are well-known enteropathogens in humans and transmitted through contaminated food or water. In the present study, a total of 300 meat and milk products were collected and analyzed to determine the presence of Yersinia spp. Out of the 300 samples, 84 (28%) were positive for Yersinia spp. Eighteen (6%) out of 84 were identified to be Y. enterocolitica. The other Yersinia species were Y. rohdei 15 (5%), Y. intermedia 14 (4.7%), Y. pseudotuberculosis 12 (4%), Y. ruckeri 12 (4%), Y. mollaretii 5 (1.7%) and Y. bercovieri 4 (1.3%). Furthermore, 4 (1.3%) atypical Yersinia isolates were confirmed as Yersinia but could not be identified at Yersinia species level. The conventionally identified Y. enterocolitica strains were also confirmed by 16S rRNA amplification and sequencing. The prevalence of Yersinia spp. was 40.8% in meat products and 19.4% in milk products. Yersinia spp. was most frequently found in meat products at a rate of 51.7% in chicken meat and 30% in minced meat. Y. enterocolitica was the most common species in this research that was most frequently found in chicken meat. All Y. enterocolitica strains were tested for biotype profiles and phenotypic virulence characteristics including autoagglutination, Congo-red absorption and crystal-violet binding. In this study, as a result of phenotypic virulence tests, it was seen that none of the Y. enterocolitica biotyped as 1A had pathogenic potentials. Eighteen Y. enterocolitica and the other 66 Yersinia strains were genotypically examined for the presence of chromosomal (ail, ystA and ystB) and plasmid-encoded (yadA and virF) virulence genes. This study demonstrated that neither the Y. enterocolitica nor the other Yersinia strains harboured the ail, ystA, yadA, and virF genes. Only one strain of Y. intermedia and two strains of Y. enterocolitica had ystB. All 84 (100%) Yersinia spp. had resistance to clindamycin. Most Yersinia spp., namely, 86.9% were resistant to cephalothine, 78.6% to cephazoline, 64.3% to ampicillin and 57.1% to amoxicillin. A multidrug-resistance was observed in 71 (84.5%) of the strains to at least three or more antimicrobial agents. The present study is noteworthy in that it documents prevalence, virulence characteristics and antimicrobial resistance of Yersinia spp. and especially Y. enterocolitica as foodborne pathogen in meat and milk products. Thus, it is essential that these foods should be closely monitored for sanitation during all the processes from production till consumption and that their quality should be improved.