The effects of the lycium barbarum l. polysaccharides on the anxiety, depression and learning behaviors of the ovariectomized rats
Kurt üzümü polisakkaritlerinin, overektomili sıçanların anksiyete, depresyon ve öğrenme davranışları üzerine etkileri
  1. Tez No: 479182
  2. Yazar: BİHTER GÖKÇE BOZAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA PEHLİVAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Lycium barbarum L. polisakkaritlerinin (LBP) overektomili dişi sıçanlarda anksiyete, depresyon ve öğrenme davranışları üzerine olan etkilerini incelemek için, Açık Alan, Yükseltilmiş artı labirent, Porsolt ve Morris su tankı testleri kullanılmıştır. Overektomi operasyonundan iki hafta sonra, sıçanlar 7 ana gruba (tedavi): kontrol [distile su, 3 mL/kg, oral gavaj (o.g.), günlük], düşük doz LBP (20 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük), yüksek doz LBP (200 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük), 17 beta estradiol (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük), diazepam (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük), imipramine (2,5 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük), donepezil (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., günlük) ve her grup kendi içinde iki alt gruba (operasyon): sham (yalancı overektomili sıçan) ve overektomili (ovx) sıçan gruplarına ayrılmışlardır. Tedaviler 30 gün uygulandıktan sonra tüm sıçanların serum ve beyin doku örnekleri toplanmıştır. Biyokimyasal [superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPX), malondialdehit (MDA) ve 17-β estradiyol (17-β ES)] ve immunohistokimyasal [beyin türevli nötrofik faktör (BDNF), serotonin reseptör (SER) and apoptoz] analizleri yapılmıştır. Davranış çalışmasının bulguları, yüksek ve düşük doz LBP uygulanan sıçanların daha az kaygılı ve daha az depresif olduğunu ve öğrenme performansının yüksek olduğunu göstermektedir. Biyokimyasal çalışma bulgularında, yüksek doz LBP uygulanan sıçanların serumları yüksek SOD ve düşük MDA seviyesi göstermektedir. Immunohistokimyasal çalışma bulguları, yüksek doz LBP ve ilaç tedavilerinin sıçanların yüksek seviye SER ve BDNF pozitif hücre ve düşük seviyede TUNEL pozitif hücreye sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, yüksek doz LBP tedavisi, serum antioksidan enzim aktivitesini ve hipokampal SER ve BDNF seviyelerini artırarak, ayrıca TUNEL pozitif hücre sayısını azaltarak overektomili sıçanların anksiyete, depresyon gibi davranışlarını önemli ölçüde azaltmış ve öğrenme performanslarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
To investigate the effects of the Lycium barbarum L. polysaccharides (LBP) on anxiety, depression and learning behaviors in ovariectomized female rats using the open field, elevated plus maze, Porsolt and Morris water maze tests. Two weeks after ovariectomy operations, rats were divided into seven major groups: control [distile water, 3 mL/kg, oral gavage (o.g), per day], low dose of LBP (20 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., per day), high dose of LBP (200 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., per day), 17 beta estradiol (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., per day), diazepam (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., per day), imipramine (2,5 mg/kg, 3 mL/kg, o.g., per day), donepezil (1 mg/kg, 3 mL/kg, o.g, per day) and two minor group within the each major group: pseudo ovariectomized rat (SHAM) and overiectomized (OVX) rat groups. The treatments were applied for 30 consecutive days and then serum and brain tissue sample of all rats were collected. Biochemical [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPX), malondialdehyde (MDA) and 17 beta estradiol (17β-ES)] and immunohistochemical [brain drived neutrophic factor (BDNF), serotonin receptor (SER) and apoptosis] analysis of the samples were performed. The results of the behavioral experiments demonstrated that the high dose and low dose of LBP administrated rats less anxious, less depressive and more memory performances than control groups. Biochemical study findings showed that serum of the high dose of LBP administrated rats showed high level SOD, low level of MDA. Immunohistochemical study findings demonstrated that high dose of LBP and drugs administrated groups had high level of serotonin receptor and BDNF positive cell and, low level of TUNEL positive cell. In conclusion, high dose of LBP treatments decrease anxiety and depression-like behaviors and increase learning and memory performance by increasing antioxidant enzyme activities and hippocampal SER, and BDNF neurotransmitter levels and decreasing TUNEL positive cell count of ovariectomized female rats.