Ratlarda 7,12-Dimetilbenz[a]antrasen ile indüklenen lösemide Lycium barbarum polisakkaritlerinin karaciğer ve dalak kaspaz ve nitrik oksit düzeyleri üzerine etkisi
The effect of Lycium barbarum polysaccharides on liver and spleen caspase and nitric oxide levels in 7,12-Dimethylbenz[a]anthracene induced rat leukemia
  1. Tez No: 343690
  2. Yazar: AYLİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KANUNİ BARBAROS BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lösemi hematopoetik hücrelerin malign hastalığıdır. 7,12-Dimetilbenz[a]antrasen (DMBA) deneysel lösemi oluşturmak amacıyla kullanılan bir polibenzen olup, DMBA ile indüklenen lösemide serbest radikal üretimi artmaktadır. Nitrik oksit (NO) bu serbest radikaller arasında çok yönlü etkiye sahip olup, L-arjininin oksidasyonu ile sentezlenen hidrofobik bir radikaldir. Nitrik oksit kaspazların ekspresyonunu düzenleyerek proapoptotik veya antiapoptotik etki gösterir. Lycium barbarum?un (LB) immün düzenleyici, antidiyabetik ve antikanserojen etkileri çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu bilgilere dayanarak çalışmanın amacı DMBA ile lösemi oluşturulan ratlarda Lycium barbarum sulu ektresinin nitrik oksit ve kaspaz düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada 18 adet dişi Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar kontrol lösemi (DMBA) ve tedavi (DMBA+LB) olmak üzere rastgele üç gruba ayrıldı (n=6). Lösemi oluşturmak amacıyla lösemi ve tedavi gruplarına DMBA susam yağında çözülerek gavaj ile verildi. 8 DMBA uygulaması sonunda tedavi grubuna 10 gün boyunca Lycium barbarum sulu ekstresi gavaj ile verildi. 10 gün sonunda ratlar anestezi altında feda edilip karaciğer ve dalak dokularında nitrik oksit ve kaspaz parametreleri çalışıldı. Çalışmada elde edilen bulgulara göre karaciğer ve dalak dokularında nitrik oksit düzeyleri lösemi ve tedavi gruplarında kontrole göre anlamlı şekilde düşük bulundu. Karaciğer dokusunda kaspaz seviyeleri lösemi ve tedavi gruplarında kontrole göre anlamlı şekilde düşük bulundu. Sonuç olarak Lycium barbarum karaciğer koruyucu ve antiapoptotik etki yaparak karaciğerde kaspaz-3 ve NOx seviyelerinde azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Leukemia is a malign disease of hematopoetic stem cells. 7,12-Dimethylbenza[a]nthracene (DMBA) is a chemical agent for constituate experimental leukemia. DMBA induced leukemia and cause free radical imbalanced and triggers oxidative stress. Nitric oxide (NO) is a hydrophobic molecule and a free radical, generated through oxidation of l-arginine by a family of constitutive, the NO synthases. NO changes in the expression shows proapoptotic and antiapoptotic effects on caspase-3-like protease activation. Immun stimulator, antidiabetic and anticancerogen effects of Lycium barbarum has shown in a various study. In the light of above information, the aim of this study is to research the anticarcinogenic mechanism of Lycium barbarum (LB) polysaccharides using caspase and NO parameters. In the study was used 18 number female Wistar albino rats. Rats were seperated randomly to three groups as control, leukemia (DMBA) and treatment (DMBA+LBP) group (n=6). DMBA and treatment group was administered DMBA dissolved sesame oil for induce leukemia. After 8 DMBA administration treatment group rats was feeded water extract of Lycium barbarum by oral gavage for 10 days. Rats sacrificed under anesthesia and spleen and liver tissues were examined by nitric oxide and caspase-3 parametres. In liver and spleen tissue nitric oxide decreased in DMBA and treatment groups according to control group. Caspase-3 levels in liver decreased DMBA and treatment group according to control group. As a concequense Lycium barbarum shows hepatoprotective and antiapoptotic effect by decreasing caspase-3 and NOx levels in liver tissue.