The effects of goji berry (Lycium barbarum L.) fruits on anxiety, depression, and memory
Kurt üzümü (Lycium barbarum L.) meyvesinin anksiyete, depresyon ve hafıza üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 409076
  2. Yazar: KADİR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA PEHLİVAN KARAKAŞ, PROF. DR. HAMİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bazı bitkiler binlerce yıldan beri bitkisel ilaç ve besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerden biri olan Lycium barbarum L. (Goji berry) bitkisinin Solanaceae familyasına ait olduğu, göze parlaklık verdiği, karaciğeri ve böbrekleri beslediği bilinmektedir. Çalışmanın amacı L. barbarum meyvesinden elde edilen metanol özünün, anksiyete, depresyon ve öğrenme gibi davranışlar üzerine nasıl bir etkisinin olduğunun incelenmesidir. Bu çalışmada L. barbarum meyvesinin metanol özütünün anksiyete, depresyon ve öğrenme üzerine olan etkileri Wistar Albino sıçanlar üzerinde test edilmiştir. I. Kontrol erkek (n=7), II. L. barbarum uygulanan erkek (n=7), III. kontrol dişi (n=7), IV. L. barbarum uygulanan dişi (n=7) olmak üzere toplam 24 yetişkin sıçan rastgele seçilerek dört gruba ayrılmıştır. Deney hayvanlarına; anksiyete için açık alan ve yükseltilmiş artı labirent testi; depresyon için zorunlu yüzme testi ve öğrenme için ise Morris su havuzu testi uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın bulguları; açık alanda özüt uygulanan deneklerin kontrol koşuluna göre merkezde daha fazla zaman geçirdiklerini, daha hareketli ve daha hızlı olduklarını göstermiştir. Yükseltilmiş artı labirentte özüt uygulanan deneklerin kontrol koşuluna göre açık kolda daha fazla, daha hızlı ve daha hareketli oldukları kapalı kolda daha az zaman geçirdikleri gözlemlenmiştir. Porsolt testinde özüt uygulanan deneklerin kontrol koşuluna göre daha az çaresizlik göstermektedir. Morris su testinde ise özüt uygulanan denekler kontrol koşuluna göre platformu daha uzun sürede bulmuşlardır. Bununla birlikte dişiler erkeklere göre platformu daha kolay bulmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre L. barbarum meyvesinin metanol özütü anksiyete ve depresyon belirtilerini düşürmektedir. Öte yandan L. barbarum meyvesinin metanol özütü uzaysal öğrenme üzerinde cinsiyet ile ortak etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Some plant species have been used as herbal medicine and functional food for the thousand years. One of these plants is Lycium barbarum L. that belongs to the family Solanaceae. It can nourish liver and kidney, brighten eyes. The aim was to investigate how the behaviors, such as anxiety, depression and learning would be affected by methanol extract of L. barbarum fruits. In the present study, the effects of the methanol extract of L. barbarum fruits on anxiety, depression, and spatial memory in Wistar albino rats were tested. Twenty eight adult rats were selected and divided into the four groups [I. control-male (n=7), II. L. barbarum administration-male (n=7), III. control-female (n=7) and IV. L. barbarum administration-female (n=7)]. The rats were tested by a means of the open field and elevated plus maze tests for anxiety-like behaviors, the porsolt test for depression-like behaviors, and the Morris water maze test for spatial memory. The findings of the present experiment demonstrated that in the open field, extract administrated rats spent more time at the center, showed more mobility and velocity. In the elevated plus maze, extract administrated rats spent more time in the open arms, showed more mobility and velocity. In Porsolt test, extract administrated rats showed less immobility. In the Morris water maze, extract administrated rats spent more of the time to find the platform. However, females were better at finding to the platform than males. In conclusion, the extract decrease anxiety and depression-like behaviors and interacted with sex on spatial memory.