Abant gölü metabolizma bileşenlerinin landsat 7 etm+ verileri ile ilişkilendirilmesi
Relating lake metabolism components of lake Abant to landsat 7 etm+ data
- Tez No: 479185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bolu ilinde bulunan göller, bölgenin yaşam kalitesi, refahı ve ekonomik istikrarına yarar sağlayan stratejik doğal kaynaklardır. Bu göllerin herhangi bir baskıya karşı su kalitesinin korunması, izlenmesi ve sürdürülebilir yönetimi, hem yerel hem de bölgesel karar alıcılar için öncelikli konular arasında yer almaktadır. Bu stratejik doğal kaynakların Bolu gibi bölgelerde hızlı, ucuz ve etkin bir şekilde izlenmesi şarttır. Bu nedenle uzaktan algılama yöntemiyle göllerde su kalite ve metabolizma bileşenlerinin izlenip izlenemeyeceğinin ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bu çerçevede bu çalışmada uzaktan algılama yöntemi kullanılarak Abant gölü örneğinde göl metabolizma bileşenlerinin zamansal ve mekânsal değişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan göl metabolizması bileşenleri diel oksijen tekniği ile tahmin edilmiştir. Bu amaçla; çözünmüş oksijen konsantrasyonu, çözünmüş oksijen doygunluk değeri, pH, elektriksel iletkenlik, klorofil-a ve su sıcaklığı sahaya tesis edilen YSI Marka su kalite izleme sondaları ile yerinde sürekli ölçülmüştür. Diel oksijen tekniği ile brüt birincil üretim, ekosistem solunumu, net ekosistem üretim değişimleri gün ölçeğinde tahmin edilebilmektedir. Çalışmada kullanılan göl metabolizması bileşenleri iki farklı yol izlenerek hesaplanmıştır: (1) Gece ve gündüz saatlerinde ekosistem solunumunun eşit kabul edilmesi (2) gece ve gündüz ekosistem solunumunun eşit kabul edilmemesi. Göl metabolizması bileşenleri ile uydu görüntülerini ilişkilendirmek amacıyla çalışma kapsamında 2012-2014 yılları arasında yaz aylarında Landsat 7 ETM+ uydusu ile elde edilen görüntüler kullanılmıştır. Landsat 7 ETM+ görüntülerinden elde edilen dijital numara (DN) değerleri kullanılarak göl metabolizma bileşenlerini tahmin edebilmek için çoklu doğrusal regresyon (MLR) ve çoklu doğrusal olmayan regresyon (MNLR) modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lakes in the province of Bolu are the strategic natural resources that benefit life quality, well-being and economic stability of the region. Monitoring, protecting and sustainably managing water quality of these lakes against pressures are among the prioritized issues for the local and regional decision makers. It is a must for regions such as Bolu to possess a rapid, cost efficient and continuous monitoring of water resources. Therefore, it is required to be shown whether or not lake water quality and metabolism components can be monitored using remote sensing methods. Within this context, to detect spatiotemporal changes in lake metabolism components of Lake Abant based on remote sensing methods was aimed at. Lake metabolism components used in the thesis were estimated using the diel oxygen technique. For this purpose, dissolved oxygen concentration, dissolved oxygen saturation value, pH, electrical conductivity, chlorophyll-a and water temperature were continuously measured in situ with YSI water quality monitoring probes installed. With the diel oxygen technique, changes in gross primary production, net ecosystem production and ecosystem respiration can be estimated on the daily scale. In the thesis, lake metabolism components were calculated following the following two assumptions (1) that ecosystem respiration is equal during Rnight and Rday; and (2) that ecosystem respiration is not equal during Rnight and Rday. Landsat 7 ETM + satellite images were used in order to relate the components of the lake metabolism to the satellite images acquired in the summer months between 2012 and 2014. Multiple linear (MLR) and nonlinear regression (MNLR) models were used to relate ecosystem metabolism to digital number (DN) values derived from Landsat 7 ETM+ images.