Kamu sulamalarının sulayıcı birlik ve kooperatiflerine devrinin çiftçi katılımı ve yararlanma düzeyine etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47920
  2. Yazar: HALİL KAYHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAMU SULAMALARININ SULAYICI BİRLİK VE KOOPERATİFLERİNE DEVRİNİN ÇİFTÇİ KATILIMI VE YARARLANMA DÜZEYİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Halil Kayhan AKIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Cemal TALU? 1996, Sayfa: 130 Jüri : Prof. Dr. Cemal TALU? Prof Dr. Hasan TATLIDİL Doç.Dr. Taner KUMUK Bu araştırmada, kamu sularının devredildiği sulama birlik ve sulama kooperatiflerinde çiftçilerin katılım ve yararlanma düzeyleri Antalya İlinde incelenmiştir. Araştırmada, sulama kooperatifi ve sulama birliği ortağı çiftçilerin katılım ve yararlanma düzeyleri üzerinde etkili olabilecek etmenler incelenmiştir.Buna göre, kooperatif ve birliğe katılan çiftçiler daha geniş mülk arazi sahibi, daha geniş işletmeII sahibi, daha yüksek gelir düzeyine sahip, kredi alma düzeyleri yüksek, daha sık radyo dinleyen, daha fazla ilde yayım elemanları ile görüşen bireylerdir. Sulama kooperatifi ve sulama birliği ortağı çiftçilerin katılım sürecinde en çok yararlandıkları bilgi kaynaklan, haberdar olma aşamasında yayım elemanları, karar verme aşamasında yine yayım elemanları ve uygulama aşamasında kendi deneyimleri olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çiftçiler, sulama ile ilgili konularda daha fazla yayım elemanları görüşmüş ve diğer çiftçilere danışmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Tarımsal yayım, Bilgi Kaynaklan, Yayım çalışmalarının değerlendirilmesi, Kitle iletişim araçlan, Yayım elemanlan, Sulama Kooperatifleri, Sulama Birlikleri
Özet (Çeviri)
m ABSRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON THE EFFECTS OF TRANSFERING OF THE PUBLIC IRRIGATIONS TO CO-OPERATIVES AND IRRIGATER ASSOCIATION WITH REPORT TO PARTICIPATION AND BENEFIT LEVEL OF FARMERS Halil Kayhan AKTN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Cemal TALUG 1996, page : 130 Jury : Prof Dr. Cemal TALUG Prof Dr. Hasan TATLIDİL Assoc.ProfDr. Taner KUMUK In this research, fanners participation to the irrigation association and cooperatives and their benefits from the services of those organizations in Antalya province were investigated. At the first stage, we investigated the conditions that effect the participation and to benefit level of irrigation association and co-operatives partnerfarmers. It was shown that own participated farmers to irrigation association and co-operatives have larger own land, have larger farms, have a higher income, haveIV a higher level of to getting credit, have much more listening habits for agricultural programmes of radio broadcast and have more formal contacts with extension workers in the province center. The main source of information of members of irrigation association and co operatives were extension workers in the awareness stage. In the decision making for participation the most effective source of information was extension workers.On the other hand, in the adoption of recomended practise of the member farmers declared that their main source of information was 'self. Also the members of irrigation association and co-operatives have had more contacts with extension workers and other farmers about the irrigation subjects. KEY WORDS : Agricultural extension, source of information evaluation of the agricultural extension, mass-media, extension workers, irrigation co-operatives, irrigation associations.