Isparta ilinde yağ gülü (Rossa damescana Mill.) yetiştirilen alanlarda farklı toprak yapı ve derinliklerinde bulunan tylenchida (nematoda) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic studies on the species of tylenchida (nematoda) found in different soil structures and depths of soil rose cultivated areas in Isparta province
  1. Tez No: 47921
  2. Yazar: HASAN CELAL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMEL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Doktora Tezi İSPARTA İLİNDE YA? GÜLÜ (Rosa damescana Mili.) YETİŞTİRİLEN ALANLARDA FARKLI TOPRAK YAPI VE DERİNLİKLERİNDE BULUNAN TYLENCIIİDA (NEMATODA) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR Hasan Celal AKGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Konuna Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.M.Emcl ÖKTEN 1996, Sayfa: 206 Jüri: Prof.Dr.M.Emcl ÖKTEN : Prof.Dr.Neşet KILÜNÇER : Prof.Dr.Bahattin KOVANCI Bu çalışmada İsparta ilinin merkez ilçesine bağlı köylerde yetiştirilen yağ güllerinde (Rosa damescana Mili.) bulunan Tylencbida takımına ait bitki paraziti nematod türleri farklı toprak yapı ve derinliklerine göre taksonomik ve faunistik olarak incelenmiş, bulunan nematod türlerinin habitat ve sinonimleri belirtilmiştir. 1992 yılında İsparta ili merkez ilçesine bağlı köylerde yağ gülü (Rosa damescana Mili.) yetiştirilen alanlara giderek 20, 40 ve 60 cm. derinlikten toplam 60 adet toprak ve bitki örnekleri alınmıştır. Alman toprak örneklerinden elde edilen nematod'lu solüsyonlardan 100 ml'si pipetler yardımı ile alınarak bunların popülasyon yoğunluğu stereo mikroskop altoda sayılarak tesbit edilmiştir. Elde edilen nematodlann daimi preparatlan hazırlanarak, Tylenchida takımına ait türlerin teşhisleri yapılmıştır. Ayrıca toprak örneklerinin pH, tekstür, besin maddeleri (NCfc, P2Q5, K2O), su iledoymuşluk, tuzluluk ve organik madde analizleri Ankara Toprak Gübre Araştırma Enstitüsünde yaptırılmıştır. Çalışma sonucunda, farklı derinliklerden elde edilen nematodlannn saprofit veya bitki paraziti oluşları ile popülasyon yoğunluklarına, örnek alınan toprak derinliğinin etkisi istatistiki olarak incelenmiştir. Taksonomik çalışma sonucu; Tylenchida takımının, Tylenchina alt takımından ve Tylenchoidea, Dolichodoroidea, Hoplolaimoidea üst familyasından 5 familya, 7 altfamilya, 14 cinse bağlı 18 tür; Hexatylina alttakımından, Anguinoidea üstfamilyasından, Anguinidae familyasından, Anguininae altfamilyasına bağlı Ditylenchus cinsinden 3 tür ve Safianema cinsinden 1 tür olmak üzere toplam yirmi iki tür saptanmıştır. Tesbit edilen türlerden Filenchus plattensis (Thome and Malek) nxomb., Filenchus dittissimus (Brzeski, 1963), Psilenchus iranicus, Kheiri, 1970, Tylenhorhynchus latııs Ailen, 1955, Scutylenchus cylindricaudatus (Ivanova, 1968) Siddiqi, 1979, Ditylenchus triformis Thorne, 1945 ve Ditylenchus clarus Thorne and Malek, 1968 Türkiye nematod faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiş; Praytlenchus neglectus (Rensch, 1924) Filipjev and Schuurmans Stekhoven, 1941, Zygotylenchus guevarai (Tobar Jimenez, 1963) Brown and Loof 1966 türlerinde kuyruk varyasyonu tesbit edilmiştir. Çalışmada saptanan en yaygın türler, Filenchus plattensis (Thorne and Malek, 1968) n. comb., Praytlenchus neglectus (Rensch, 1924) Filipjev and Schuurmans Stekhoven, 1941, Ditylenchus clarus Thorne and Malek, 1968 dur. ANAHTAR KELİMELER: Tylenchida, taksonomi, popülasyon yoğunluğu, toprak derinliği, Yağ gülü, Rosa damescana Mili., İsparta ili, Türkiye.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis TAXONOMIC STUDIES ON THE SPECIES OF TYLENCHIDA (NEMATODA) FOUND IN DIFFERENT SOIL STRUCTURES AND DEPTHS OF OIL ROSE (Rosa damescana Mill.) CULTIVATED AREAS IN İSPARTA PROVINCE Hasan Celal AKGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN 1996, Page: 206 Jury: Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN : Prof.Dr.Neşet KILINÇER : Prof.Dr.Bahattin KOVANCI In this study, plant parasitic species of Tylenchida order in oil rose ( Rosa damescana Mill.) cultivating areas in İsparta province are examined in considering their two main aspects, namely faunistic and taxonomic. Structures and depth of sampling soils were also taken into consideration. Totally 60 soils and plant root samples were taken from the depth of 20, 40 and 60 cm. 100 ml of Nematodes containing solution prepared from the soil samples were examined under stereo microscope and population density were determined. From these solutions nematodes were also extracted, prepared and the ones belonging to Tylenchida were measured and identified. Identifications, synonyms, possible variations, distribution and habitats of each species were given as a result of both laboratory and literature studies.In addition to that study, the soil samples taken methodically were analyzed by Ankara Toprak Gübre Araştırma Enstitüsü for their pH, texture, nutrition elements (P2O5, K2O), water saturation, salinity and organic element characteristics. The possible effects of soil depth upon saprophytic or parasitic nematodes and their population density were also analyzed statistically. With this study, totally 22 species were determined of which 18 species of 14 genus of 7 subfamilies of 5 families of Tylenchoidea, Dolichodoroidea and Hoplolaimoidea superfamilies of Tylenchina suborder of Tylenchida order, 3 species of Ditylenchus and 1 species of Safianema genus of Anguinidae family of Anguinoidea superfamily of Hexatylina suborder of Tylenchida order. On the other hand, the species Filenchus plattensis ( Thome and Malek, n. Comb.), Filenchus dittissimus (Brzeski, 1963), Psilenchus iranicus Kheiri, 1970, Tylenchorhynchus latus Allen, 1955, Scutyienchus cylindricaudatus (Ivanova, 1968) Siddiqi, 1979, Ditylenchus triformis Thorne, 1945, Ditylenchus clarus Thorne and Malek, 1968 were determined for the first time in the Nematoda fauna of Turkey. Tail variation were determined in Pratylenchus neglectus (Rench, 1924) Flipjev and Schuurmans Stekhoven, 1941 and Zygotylenchus guevarai ( Tobar Jimenes, 1963) Brown and Loof, 1966. The most encountered species in this study were Flenchus plattensis (Thorne and Malek 1968) n. Comb., Pratylenchus neglectus (Rench, 1924) Filipjev and Schuurmann Stekhoven, 1941, Ditylenchus clarus Thorne and Malek 1968. KEY WORDS: Tylenchida, Population density, Soil depth, Oil rose, Rosa damescana Mill., İsparta province, Turkey.