Kadifekale ve yakın çevresinin koruma ve kullanım ilkelerinin planlanması ve peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 47919
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çağımızda endüstrileşme ve teknolojideki ilerlemeler bir yandan hayat standartlarının yükselmesini sağlarken, diğer yandan da pekçok sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çevre sorunları dediğimiz bu sorunlar arasında, tarihi çevrelerle ilgili sorunlar da önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde yaşanahızlı kentleşme süreci beraberinde getirdiği birçok sorunla birlikte giderek çözümlenmesi güçleşen planlama problemlerini de arttıran bir yapı göstermektedir. Problemlerin çözümü çoğu zaman kağıt üzerinde kalmakta, geleceğe yönelik tahminlerin tek boyutluluğu bu çözümleme sürecini geciktirmekte ve güçleştirmektedir. Bu nedenle, bir problemin çözümünde atılacak adımlarda ve buadımların gerçekleşme düzeylerinin belirlenmesinde daha somut yöntemlerin ortaya konulması gerekmektedir. Tarihi çevre, geçmişin doğal ve kültürel varlıklarını günümüze getiren, büyük bir zaman süreci içinde oluşmuş ve yokedildiği zaman bir daha asla elde edilemeyecek kadar değerli ve önemlidir. Kentlerimizin önemli bir görsel parçası olan ve birçok yıkıcı etkenlerden kurtulup günümüze değin ayakta kalabilmiş tarihi eserlerimizin korunması ve değerlendirilmesi, kültürel benliğe sahip çıkmak açısından gereklidir. Bu yapıların, tarih çerçevesi içinde gelişiminin incelenmesi onların narin dokusunun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu anlayış kazanıldıktan sonra uyum içinde yaşayacak çağdaş mekanlar yaratılabilir. Kadifekale, gerek tarihi gelişim süreci içindeki önemi ve konumu, gerek simge olma niteliği ve gerekse İzmir kentinin bugün gereksindiği sosyo - kültürel ve yeşii alan gereksinimlerini karşılama niteliği nedeniyle İzmir için büyük bir potansiyel taşımaktadır. Ancak, bugün Kadifekale, eskiden içinde yükseldiği selvi koruluğun yerini alan ruhsatlı gecekondularıyla sosyal ve fiziksel açıdan bir çöküntü bölgesinin ortasında kalmıştır. Tüm bu sorunların yanısıra, Kale çevresini bir kuşak gibi saran heyelan tehlikesi, Kale'nin geleceğini tehdit eden bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Kadifekale'nin İzmir'e“Kentsel Çekim Noktası”olarak kazandırılması mümkün olmakla birlikte, uygulamaya yönelik güçlükler, kale çevresinde yapılan çalışmaların birbirinden kopuk olarak ele alınması ve girişimlerin yalnızca kalenin içinde bir takım düzenlemeler yapmaya yönelik olması nedeniyle bu kazanım sağlanamamaktadır. Bu araştırmada amaçlanan, bugün kaçak yapılaşma ve heyelan ile doğan olumsuz çevre koşulları nedeniyle sosyal ve fiziksel bir çöküntü bölgesi olan Kadifekale ve çevresinin yeniden İzmir kentine bir“Kentsel Çekim Noktası”olarak kazandırabilmesi için planlama, programlama, uygulama bütünlüğü içinde bir eylem planlaması ortaya koymaktır. Bu konuda yapılacak çalışmalar sadece, mekansai karar ve tutum aşamasında kalmayıp, örgütlenme, mali kaynak ve yasal dayanaklar konusuna da ışık tutacaktır. ANAHTAR KELİMELER : Kadifekale, Tarihi Çevre, Koruma, Eylem Planı, Kentsel Çekim Noktası, Kentsel Simge
Özet (Çeviri)
Industrialization and technological improvements couse many problems while increasing our welfare standarts. Among the problems called environmental problems related with historical sites took an important place. There is a pseudo urbanization period in our country, it couses diifficulties in planning problems. As the speculations about the future are in unique dimention, the resolution period takes a long time. Becouse of this, there must be more nomethetical methods. Historical Sites which have cultural and historical knowledge values had been formed in very long time period. If they are destroyed, to built or to have then is definitely impossible. Landmarks that survived through many disruptive occurences of history are cultural heritage, which serve as an instrument to reveal an architectural dimension of a time period. Therefore, the recovery and preservation of these quaint treasures areessantial in the study of architectural evolution. Establishing an understanding of how architectural components of historical heritage are created in time enables contemporary architecture to fit within the historical context. When this is accomplished, the new and old can live together in harmony. Kadifekale is very important for Izmir as it is valuable in the historical development period and it is a landmark, it is also an green and open area. Unfortunately over the years, this cultural heritage which can be fascinating to anyone regardless of background, is surrounded by depressed low income housing. Beside this problems, there is a danger of erosion around the castle. Although it is possible to make Kadifekale an“Urban Attraction Pole”for İzmir, Problems about the appliement and incompletence of the surveys around castle make it impossible. The purpose of this investigation is the organization of an“Action Plan”to make Kadifekale important and an“Urban Attraction Pole”again which is in bad environmental conditions and surrounded by depressed low income housing. The studies in“Action Plan”do not consist only the spatial decision, but if also consist of organization, financial and legal decisions. KEY WORDS : Kadifekale, Historical Site, Preservation, Action Plan, Urban Attraction Pole, Urban image