Kalkerin bilyalı ve çubuklu değirmenlerle öğütülmesiyle kırılma parametrelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of the breakage parameters of limestone by ball and rod mills
- Tez No: 479206
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFTUNİ YEKELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel hammadde olan kalkerin bilyalı ve çubuklu değirmenlerle öğütülmesi sonucu, başlıca kırılma parametreleri olan özgül kırılma hızı 〖(S〗_i) ve kırılma dağılım fonksiyonu 〖(B〗_(i,j)) değerleri bulunmuştur. Kalker numunesinin piknometre ile yapılan yoğunluk belirleme testlerine göre 2.63 gr/cmᶟ yoğunluğa sahip olduğu belirlenmiştir. Kuru olarak yapılan öğütme kinetiği çalışmaları, laboratuvar ölçekli çelik bilyalı ve çelik çubuklu değirmenle gerçekleşmiştir. Üç farklı ve tek boyut fraksiyonunda hazırlanan besleme numuneleri (-4750+3350μm, -3350+2360μm ve -2360+1700μm) artan zaman aralıklarında kesikli olarak öğütülmüşlerdir. Farklı besleme boyutundaki numunelerin, bilyalı ve çubuklu değirmende farklı sürelerde (1, 2, 4, 8, 16 ve 32 dakika) kuru öğütülmesi sonucu yapılan elek analizleriyle ürünlerin tane boyu dağılımları belirlenmiş, birinci dereceden öğütme kinetiği davranışı izleyip izlemediği belirlenmiş ve kinetik modele esas olan S_i ve B_(i,j) değerleri tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Kalkerin bilyalı ve çubuklu değirmenlerle öğütülmesi sonucu: Besleme tane boyut fraksiyonlarının incelmesiyle, özgül kırılma hızı 〖(S〗_i) değerlerinin azaldığı ve kırılma dağılım fonksiyonu 〖(B〗_(i,j)) parametreleri olan γ ve β değerlerinin arttığı, γ'nın artmasıyla da ince malzeme üretiminin azaldığı görülmektedir. Yavaşlama etkisi, 4 dakika öğütmeden sonra bilyalı değirmende ve 16 dakika öğütmeden sonra çubuklu değirmende görülmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, specific rates of breakage 〖(S〗_i) and primary breakage distribution function 〖(B〗_(i,j)) values of limestone were found by a ball milling and rod milling. It was found that the limestone sample has a density of 2.63 gr/cmᶟ determined by a pycnometer. Dry grinding tests were carried out in a laboratory size ball and steel rod mills. The samples prepared in three different single size fractions (-4750 +3350μm, -3350+2360μm and -2360+1700μm) were milled as batch tests at different grinding times. The product size distributions were determined by sieve analysis for the ball and rod mills, followed by first order grinding kinetic behavior and non first order kinetics. The breakage parameters of S_i and B_(i,j) wer obtained and were found to each other. The result of grinding of limestone with ball and rod mill: As the feed size fractions were finer, the specific fracture rate 〖(S〗_i) values decreased and the breakage distribution function 〖(B〗_(i,j)) parameters of, γ and β values increased. Slowing down effect was observed in the ball mill after 4 minutes of grinding and in the rod mill 16 minutes of grinding.