Çimonta üretiminde yakıt kullanımından kaynaklanan çevresel ve ekonomik etkiler
Environmental and economical impacts of fuel consumption in cement production
- Tez No: 140960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET ÇİMENTO ÜRETİMİNDE KULLANILAN YAKITTAN KAYNAKLANAN ÇEVRESEL VE EKONOMİK ETKİLER Çimento her türlü üst ve altyapı inşaatında kullanılan bir ana yapı malzemesidir ve modern toplumun ana gereksinimlerini karşılar. Çimento üretimi en basit anlatımı ile kil ve kalkerin yüksek ısılı döner fırınlarda pişirilerek elde edilen klinker maddesine katkı maddeleri eklenerek değirmenlerde çimentonun oluşturulması şeklindedir. Bu üretim aşamalarında bazı kirleticilerin doğaya verilmesi kaçınılmaz olup çevre etkileri, en çok hava kirleticilerinin yayılımı şeklinde olmaktadır. Çimento üretimi, enerji bağımlı bir süreç olup bu ihtiyacını geleneksel olarak fosil enerji kaynaklarından karşılamaktadır. Bu kaynakların tüketiminin çevreye olan olumsuz etkilerinin yanısıra doğal kaynakların aşırı tüketimi ve ekonomik olarak da olumsuz etkileri büyük miktardadır. Çimento üretiminde dünyaca kabul gören çevre sorunları azotoksitler, kükürtoksitler ve toz'dur. Ayrıca karbondioksit yayılımı da olmaktadır. Enerji verimliliği arttıkça karbondioksit yayılımları da azalmaktadır. Böylece üretimin maliyeti düştükçe aynı zamanda çevre etkileri de azalmakta olması büyük bir fayda olarak görülebilir. Enerji bağımlı üretim olarak ne kadar ucuz enerji elde edilirse o kadar da maliyeti düşen çimento ürünü bu şekilde rekabet gücünü arttırabilmeyi de kalitesini düşürmeden başarabilmektedir. Türkiye dünyada çimento üretiminde en yüksek olan ülkelerden olduğu için bu maliyet azalması ekonomik göstergelere hatırı sayılır biçimde yansıyacak aynı zamanda çimento ihracat potansiyelimizi de arttıracaktır. Ancak bu ekonomik hesaplara orta ve uzun dönemli çevresel maliyet hesapları dahil edilmemektedir. Enerji verimliliğini arttırmak, gelişmiş teknolojilere geçmek ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda hammaddelerin de değişmesi ile de bu mümkün olmaktadır. Çimento üretiminin diğer bir çevresel ve ekonomik avantajı da atıkları ortadan kaldırmak yönünde olabileceği öne sürülmektedir. Ulusal ekonomiler için Toplumda büyük bir sorun olan atıkların döner fırınlarda yakılması ile hem atık ortadan kaldırma sorunu çözülebilmekte hem de yenilenemez enerji kaynaklarının kullanımını azaltılmış olacağı savunulmaktadır. Ancak bu atıklar zararlı atıklar sınıfına giriyor ise bazı çevre ve insan sağlığı riskleri olmaktadır çünkü ağır metal, dioxin ve furan gibi tehlikeli maddelerin yayılımı söz konusudur. Bu sebeple her ne kadar ekonomik olarak cazip görülse de insan sağlığı ve çevreyi tehdit etme riski olduğundan dolayı ihtiyatlı yaklaşmak gerekmektdir. Çünkü sürdürülebilir kalkınma gereği çevreyi dışlamayan bir gelişme olmalıdır. -123
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENVIRONMENTAL AND ECONOMICAL EFFECTS OF FUEL CONSUMPTION IN CEMENT PRODUCTION Cement is main construction material for both structural and infrastructural construction. Cement product serves for requirements of modern community. Basic principle of cement production is to burn clay and limestone in rotary kilns to produce clinker material. And by mixing additives and clinker, cement is produced in rolling mills. During this production process, it is unavoidable to release some air pollutants and main pollutant release is happened as air emissions. Cement production is energy intensive process and usually consumes fossil energy sources as fuel traditionally. Consumption of these sources as fuel results in environmental adverse effects, excessive natural source consumption and also has adverse economical effects. Nitrogen oxides, sulphur oxides and dust pollutants are the world wide accepted environmental problems in cement production. Moreover, there is carbonmonoxide release during process. While energy efficiency increases, carbonmonoxide emission decreases. Therefore, it is can be considered as a benefit that when efficiency increases, environmental adverse effects decrease. When cement production cost decreases, it becomes competitive without decreasing the quality of product. Since Turkey is a leading country in cement production amount, lower production cost will effect economy of country positively and may result in import potential for cement manufacturers. However, middle and long term environmental costs are not covered in these economical cost calculations. To increase energy efficiency, developed technologies must be used. Furthermore, replacing raw material sometimes result in saving energy. Meanwhile, carbonmonoxide emission is decreasing. Another claim about environmental benefit of cement industry is to eliminate wastes. It has being claimed that while eliminating wastes safely by using them as fuel in rotary kilns, disposal problems are solved and it enables less non-renewable energy consumption. However, if wastes are classified as hazardous, there is possibility to release hazardous pollutants such as heavy metals, dioxins and furans. For this reason, although it seems to be attractive economically, it is necessary to be prudent since these pollutants treaten human health and environment. Because sustainable development states economical development cannot be without considering environment. 124