Farklı tip nem almalı soğutma sistemlerinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of different type desiccant cooling systems
  1. Tez No: 479254
  2. Yazar: SERKAN KULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTAÇ HÜRDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda özellikle ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan nem almalı (desisif) soğutma sistemleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında farklı konfigürasyona sahip üç tip nem almalı soğutma sistemi ele alınmıştır. Sistemlerin performansları Türkiye'nin farklı iklim şartlarına sahip bölgeleri için belirlenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Performans değerlendirmesi termodinamiğin birinci ve ikinci yasası dikkate alınarak ayrıca etkinlik katsayısı, ekserji yıkımı, ekserji verimi gibi çeşitli parametreler kullanılarak yapılmıştır. Ele alınan her bir sistem için oluşturulan modeller kullanılarak sistemlerde bulunan bütün noktaların psikrometrik özellikleri hesaplanmıştır. Yapılan çalışma sonunda farklı iklim şartlarında performans açısından en uygun sistemin hangisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the desiccant cooling systems which have become widespread especially in our country have been investigated. Three types of desiccant cooling systems with different configurations are considered. The performances of the systems are determined and compared with each other for regions with different climate conditions in Turkey. The performance evaluation was carried out by taking into account the first and second laws of thermodynamics and by using various parameters such as efficiency coefficient, exergy destruction, exergy efficiency etc. The psychrometric properties of all points in the systems were calculated using the models created for the systems considered. With this study, most suitable system for different climate conditions was determined.