Buğday yetiştiriciliğinde kullanılan epoxıconazole ve carbendazım süspansiyonunun farklı dozlarının toprak karbon mineralizasyonuna etkisi
The effect on soil carbon mineralization of different doses of epoxiconazole and carbendazim suspension used in wheat cultivation
  1. Tez No: 479256
  2. Yazar: MELİKE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye'de yaygın bir tarım ürünü olarak yetiştirilen buğdayda külleme ve sarı pas hastalığının yok edilmesi amacıyla uygulanan epoksikonazol + karbendazim fungusit süspansiyonunun farklı doz ilavelerinin [Önerilen Doz (ÖD), ×2 ÖD ve ×4 ÖD] buğdayın ilaçlama öncesi ve sonrası toprakları ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kampüs topraklarının karbon mineralizasyonuna etkileri belirlenmiştir. Tarla kapasitesinin % 80'i oranında nemlendirilmiş 3 farklı toprağın karbon mineralizasyonu kontrollü koşullarda (28 °C ve 45 gün) ve CO2 respirasyon yöntemi ile gözlenmiştir.45 günlük inkübasyon süresi sonunda, en yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı kumulatif karbonmineralizasyon değerinin önerilen dozun 2 katı muameleli buğday topraklarda (MBT ×2 ÖD) gözlendiği (7,756 mg C(CO2)/100 g) ve bu değerin hem grup içinde hem de diğer iki gruptan farklı olduğu ortaya konulmuştur (P < 0,001). Bu sonuç sadece önerilen dozun 2 katı düzeyinde ilave edilmiş epoksikonazol + karbendazim fungusit süspansiyonunun araştırma topraklarındaki mikroorganizmalarca karbon kaynağı olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu bulgu doğrultusunda, kimyasalın diğer dozlarıyla topraklara ilave edilen karbon miktarının mikroorganizma aktivitesini artıracak düzeyde yeterli gelmediğinden söz edilebilir
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, theeffects on soil carbon mineralization of different doses [recommended dose (RD), ×2 RD and ×4 RD] of epoxiconazole + carbendazim fungicide suspension used for destroying the powdery mildew and yellow rust diseases in the cultivati on of wheat being a common agriculture product in Osmaniye were determined in soils before and after wheat spraying and the campus soil of Osmaniye Korkut Ata University. Carbon mineralization of three different soils moistened at 80 % of the field capacity were observed under controlled conditions (28 °C and 45 days) and CO2 respiration method. At theend of the 45 days incubation period, the highest and statistically significant value of cumulant carbon mineralization was observed in applied wheat soil (AWS ×2 RD).