Kayseri İli patates (solanum tuberosum l.) yetiştiriciliğinde yabancı otlara karşı kullanılan farklı mücadele yöntemlerinin etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of different weed control methods used for potato (solanum tuberosum l.) cultivation in Kayseri Province, Turkey
- Tez No: 476205
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Patates, dünyadaki gıda maddeleri arasında buğday, çeltik ve mısırdan sonra dördüncü sırada yer almakta ve hemen hemen bütün ülkelerde yetiştirilmektedir. Kayseri'de 2015 verilerine göre patates üretim alanı 77.007 da, üretim ise 287.835 tondur. Patates yetiştiriciliğinde yabancı otlar verimi ve kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Yabancı ot mücadelesinde etkinliği arttırmak ve gerekli müdahaleleri zamanında yapmak için de uygun mücadele yöntemlerinin ortaya konması ve uygulanması gerekmektedir. Kayseri'de önemli patates üretim alanlarına sahip Melikgazi İlçesi'nde, 2015-2016 yıllarında yürütülmüş olan bu çalışma ile patates yetiştiriciliğinde (Marabel çeşidi) yabancı otlara karşı kullanılan farklı mücadele yöntemlerinin etkinlikleri araştırılmıştır. Denemede; metribuzin (Sencor SC 600), pendimethalin (Herbimat 330 EC), linuron (Aries), fluazifop-P-butyl (Fusilade Forte) etkili maddeye sahip herbisitler, 1 ve 2 traktör çapası, bunların kombinasyonları ve yabancı otlu kontrol parseli olarak toplamda 13 uygulama kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda patates yetiştiriciliğinde yabancı otlara karşı en etkili uygulamanın pendimethalin+metribuzin+fluazifop-P-butyl uygulaması olduğu tespit edilmiştir. Uygulamalardan elde edilen en yüksek verim 3957.46 kg/da ile pendimethalin+metribuzin+fluazifop-P-butyl uygulamasından, en düşük verim ise 2294.50 kg/da yabancı otlu kontrolden elde edilmiştir. Aynı şekilde en yüksek verime paralel olarak en yüksek net gelir 1603.09 TL/da ile pendimethalin+metribuzin+fluazifop-P-butyl uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato is the fourth most common foodstuff in the world after wheat, rice and corn and is grown in almost all countries. According to 2015 data in Kayseri province, potato production area is 77.007 da, production is 287.835 tons. Weeds are one of the most important factors affecting yield and quality in potato productions. Appropriate weed control methods must also be established and implemented to increase the effectiveness of the weed control and to make necessary interventions on time. This study was conducted in Melikgazi District which have important potato production areas in Kayseri. Effectiveness of different weed control methods in potato growing (Marabel cv) were investigated. In the experiment alone and combinations of herbicides, 1 and 2 tractor hoeing were used in combination with metribuzin (Sencor SC 600), pendimethalin (Herbimat 330 EC), linuron (Aries), fluazifop-P-butyl (Fusilade Forte) herbicides and weedy plots also were created. As a result of the studies, it was determined that the most effective application against weeds in potato cultivation was the application of pendimethalin + metribuzin + fluazifop-P-butyl. The highest yields obtained from the pendimethalin + metribuzin + fluazifop-P-butyl application with 3957.46 kg/da and the lowest yield was obtained from weedy control at 2294.50 kg/da. Similarly, the highest net income was obtained from pendimethalin + metribuzin + fluazifop-p-butyl plot with the 1603.09 TL / da in parallel with the highest yield.