Anadolu'daki Korinth düzenli tapınaklar
The Corinthian temples in Anatolia
- Tez No: 479304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT AKKURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Anadolu coğrafyasında inşa edilmiş Korinth Düzenine sahip tapınaklar tespit edilmiş olup, bu yapılar çalışma içerisinde incelenip değerlendirilerek aktarılmıştır. Çalışmanın konusu ise iki ana başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde, her tapınak kendi içinde konum, plan-altyapı, oranlar, tarihleyici kriterler ve kültler bazında ele alınıp, önceden yapılmış çalışmalardan da yararlanılmış ve başka yapılarla benzeşen özellikler ön plana çıkarılıp, bu tapınaklar tanıtılıp tanımlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü oluşturan“Karşılaştırmalı Değerlendirme”kısmında ise, çalışmadaki bütün yapıların ortak özellik gösteren yönleri ve birbirlerinden ayrılan özellikleri, Anadolu dışındaki örnekler de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Önceki bölümde elde edilen verilerin, ikinci kısımda yayılım alanları, konum, altyapı, plan, düzen, kullanılan malzemeler, inşa tarihleri ve kültler gibi çeşitli alt başlıklar altında yorumlanması ile bir takım sonuçlara ulaşılmış, bu sonuçlar ise çalışmanın daha sağlıklı kavranılması adına, istatistiki veriler halinde tablolar ve grafikler ile birlikte sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Anadolu, Korinth Düzeni, Tapınak, Mimari, Arkeoloji.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a result of the identification of the temples of the Corinthian order built in the Anatolian geography and the examination and evaluation of these structures. The topic covered in the study is divided into two main headings. In the first chapter; representation and identification of the individual temples while emphasizing the common properties with the other temples is tried by the means of location, planning-infrastructure, architectural ratios, dating criteria and cult basis. In the“Comparison-Analysis”named second chapter, all temples which are included in the case are analysed with the common properties and the differring properties also considering the outer Anatolian Doric Temples. By the means of gathered data in theaforimentioned chapter, some sorts of consequences are revealed by commenting in the subchapters location, planning-infrastructure, architectural ratios, choronological order and cults. These consequences are represented as statistical data with the help of tables and graphs to achieve a deeper comprehension. KEYWORDS: Anatolia, Corinthian Order, Temple, Architecture, Archaeology.