Antik mimaride yuvarlak planlı tapınaklar ve Side Fortuna Tapınağı koruma ve restorasyon önerisi
- Tez No: 79280
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Çalışmamız Antik Yunan ve Roma mimarilerinde yuvarlak planlı tapınakları içermektedir. Yuvarlak planlı tapmakların yapılış amaçları, konumları ve çevresiyle ilişkilerinin araştırılmış, plan şemaları ve mimari elemanları incelenmiştir. Antik mimaride özel bir yeri olan yuvarlak planlı tapınaklardan kalan az sayıda örnek, pek çok antik yapı gibi yıkılmış, çoğu günümüze temel ya da podyum seviyesinde ulaşmışlardır. Antik döneme ait çeşitli ülkelerdeki onbeş yapı ile, Anadolu' daki dört yuvarlak planlı tapmak çalışmamızın kapsamı dahilindedir. Bu yapı grubunu tek başına ele alan bir kaynak bulmak zordur. Bu nedenle, Anadolu dışındaki yuvarlak planlı tapmak örnekleri için yapılan literatür araştırması bir katalog bilgisi halinde düzenlenmiş, bu yapıları birarada ve karşılaştırmalı olarak ele alma imkanı veren bir kaynak hazırlanmaya çalışılmıştır. Side Fortuna Tapınağı araştırmamız kapsamında üzerinde yoğunlaşılan yapıdır. Yapı elemanlarını“taş”olmaktan ve gelişi güzel yıkılmışlıktan kurtarmak, yapı içinde tanımlı bir yere getirmek, tespit-tasnif etmek ve tahribatı her an artan tapınağı, daha fazla tahrip olmadan belgelemek amaçlanmıştır. Tapınağa ait yapı parçalan üzerinde, 1/10, 1/5 ve 1/1 in-situ çizimleri yapılmış, bezeme ve profillerin 1/1 stampajları alınmıştır. Bu çalışma doğrultusunda yapının rölöve, restorasyon, restitüsyon ve anastylos çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Perge agorasının ortasındaki yuvarlak planlı tapınak ve Side P (Men) Tapınakları için yerinde boyutsal analiz ve eleman araştırmaları yapılmıştır. Bergama Asklepion' undaki Zeus Asklepios Tapınağı' nın bugünkü durumu fotoğraflarla tespit edilmiş, yerinde saptamalar yapılmıştır. Anadolu'daki dört yapıda da yerinde yapılan çalışmalar fotoğraflı tespitlerle desteklenmiştir. Yuvarlak planlı tapmaklar üsluplar arasında bir geçiş niteliği taşımaktadırlar. Yapılar üzerinde iki ayrı düzeni barındırabilmektedirler. Bu tapınaklar arasında mimarlık tarihi için özel bir yere sahip yapılar bulunmaktadır. Örneğin Epidauros Tolosu korint sütun başlığının en olgun haliyle görüldüğü ilk yapıdır. Matter Matuta Tapmağı Roma'da ayakta kalan en eski mermer tapmaktır. Pantheon'un tunç kapısı boyutu bakımından bu konudaki en eski örnektir. Divus Romulus Tapınağı kirpi saçağın ilk kullanıldığı yapıdır. Roma mimarisinde görülmeye başlanan bu tapmak grubu daha çok peripteral plan şemasına sahip, giriş aksında merdiveni olan, sellalı, korint üslupta bir dış kolonada sahip, konik çatı ya da kubbe ile örtülü yapılardır.Yapıların ait olduğu dönemin ekonomik ve dini yapısı gibi sosyal verilerin yanısıra, teknolojik imkanlar ve yapım teknikleri gibi mimariyi doğrudan etkileyen veriler üzerinde de durulmuş, bu verilerin ışığı altında yapılar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our work contains the Greek and Roman Temples with circular plans in antiquity. We researched on the reasons of architectural structure abaut circular planned temples, their settlement, relationship with the other environments, and examine their plan schemas and architectural elements. A few samples of these circular planned temples, which could reach today has a great importance for ancient architecture but they ruined like many other antique buildings and they continue their existance on base and podium levels. Fifteen structures in different countries and four circular planned temples in Anatolia from the antique period are in our area of interest. It is difficult to find a source which contains the data only about these circular buildings. For that reason, the literature research for the circular temples outside the Anatolian region was arranged in the form of a catalogue data, and aimed to prepare as a source to compare these buildings together. We have concantrated on Fortuna Temple in Side. To rescue the elements of the building from becoming“ordinary stones”, place and fix them into a determined place, and to get as much evidince as possible about the temple before it becomes a ruin. In-situ drawings in 1/10, 1/5 and 1/1 scales, have made of the temple elements, 1/1 stampages of ornments and profiles have been taken too. Under the lights of this work restoration, resituation, and anastyloses projects have performed. Dimensional analysis and elemental researchs have done for the circular-planned Temple in the middle of the Perge Agora, and Side P (Men) Temples. The phographs of Zeus Asklepios Temple in Bergama were taken and a reseach was done in the area. In all four temples in Anatolia during the work in the related places fix by the photographs too. Circular planned temples are is a bridge among different styles. These buildings may contain two separate styles on them. Among these Temples, some of them has a special importance for architectural history. For example in the Tholos of Epidorus; the best and earlier samples of corint capital can be seen. Matter Matutu Temple is the oldest marble temple in Italy which can stands up today. The bronze door of Pantheon is one of the oldest example with its dimensions. The eaves of Divilus Romulus temple is the first of its kind. Apeared in the roman architecture first, this temple group has a peripteral plan schema, stairs in the entrance, has a sella, an outer column in corint style, and covered with a conic style roof or a dome. In addition to the social data like religious an economic structure of that time, the research also contained technelogic possibilities and constraction technics which is directly related with the architecture. Under the light of these data the temples has been surveyed comparatively. IX