Öğretmen görüşlerine göre ortaokul müdürlerinin ders denetim yeterlilikleri
Competencies of secondary school principals' classroomsupervision according to teachers' views
  1. Tez No: 479303
  2. Yazar: SİBEL NAZLI DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. RUHİ SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, ortaokul müdürlerinin ders denetimleri ile ilgili öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesindeki 17 ortaokuldaki 780 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini“tabakalı örnekleme”yöntemi ile seçilen 283 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için Fırıncıoğulları Bige ve Yengin Sarpkaya (2015) tarafından oluşturulan ve faktör analizi yapılarak 32 madde ile son halini almış olan Ortaokul Müdürlerinin Ders Denetimleri İle İlgili Öğretmen Görüşleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23 (Statistical Package Program for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, t-testi, Many Whitley U testi, tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Önemli farkları test etmek için Scheffe ve Tamhane.s T2 çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Katılımcıların görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı .05 seviyesinde test edilmiştir. Araştırmanın önemli sonuçları aşağıda verilmiştir: . Ortaokul müdürlerinin ders denetimleri ile ilgili ölçeğin alt boyutlarına ilişkin öğretmen görüşleri, üç boyutta da“katılıyorum”düzeydedir. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da meslekteki toplam hizmet yıllarına göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da branşlarına göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da en son mezun oldukları eğitim kurumuna göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır .Cinsiyetlerine göre öğretmen görüşleri arasında“sınıf içi etkinlikler ve öğrenciyi yönlendirme”boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Cinsiyetlerine göre öğretmen görüşleri arasında“planlama”ile“sınıf yönetimi ve iletişimi”boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da görev yaptıkları okullarının başarısına göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. . Ortaokul müdürlerinin branşına göre öğretmen görüşleri arasında“sınıf içi etkinlikler ve öğrenciyi yönlendirme”boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ortaokul müdürlerinin branşlarına göre öğretmen görüşleri arasında“planlama”ile“sınıf yönetimi ve iletişimi”boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da öğretmenlerin eğitim yönetimi denetimi dışında yükseklisans yapıp yapmamalarına göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. . Öğretmen görüşleri, okul müdürlerinin ders denetimi için iki dönemde ayırdığı süreye göre sınıf içi etkinlikler ve öğrenciyi yönlendirme boyutunda bir farklılık göstermezken, sınıf yönetimi ve iletişimi ile planlama boyutlarında anlamlı bir farklılık göstermektedir. . Öğretmenlerin görüşleri arasında üç boyutta da denetim için iki dönemde ne kadar süre ayırması gerektiğine ilişkin anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. . Öğretmenlerin denetimden beklentileri tekrarlanma sıklığına göre „„dönüt, öğretimin niteliğinin arttırılması, rehberlik, diğer, ödül, adalet, mesleki gelişim eksikliklerinin belirlenmesi, öğretim materyal yöntem ve tekniklerinin geliştirilmesi.. olarak sıralanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Okul müdürü, ders denetimi, klinik denetim, öğretmen görüşü, ortaokul.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define teachers‟ views about the classroom supervisions of secondary school principals. The population of the research, consists of 780 secondary school teachers working at 17 secondary school in Aydın, Efeler in the academic year of 2016-2017. The study group consists of 283 (selected by stratified sampling method) teachers. Teacher Opinion Scale Related to Course Audits of Secondary School Principals, which was created by Fırıncıoğulları Bige and Yengin Sarpkaya (2015) and completed with factor analysis, was used for collecting data in the study. SPSS 23 (Statistical Package Program for Social Sciences) has been used to analyze the data. The data has been analyzed by using the techniques such as frequency, percentage, mean, standart deviation, the t-test, the one-way variance analysis and Many Whitley U test. In order to test important differences, Scheffe ve Tamhane‟s T2 multiple comparison test were used. Whether there was a significant difference between the views of the participants was tested at .05 level. The important results of this research are given below:  Teachers‟ view was“I agree”in three sub-dimension about the secondary school principals‟ Classroom Supervision Scale.  No significant difference has been found in three factor of the scale among the teachers‟ views on the total years of the service in the proffession.  No significant difference has been found among teachers‟ views in three factors according to the branch.  No significant difference has been found among teachers‟ views in three factors according to the schools that the teachers graduated from. vii  No significant difference has been found among teachers‟ views in classroom activities and student orientation dimension according to genders of teachers. A significant relation has been found out among teachers‟ views in classroom management and communication, planning.  A significant relation has been found among teachers‟ views in three factors according to in the success of their school.  No significant difference has been found among teachers‟ views in classroom activities and student orientation dimension according to branches of secondary school principals. A significant relation has been found out among teachers‟ views in classroom management and communication, planning.  No significant difference has been found among teachers‟ views in three factors according to the have a post-graduate education except the supervision of educational administration.  A significant relation has been found among teachers‟ views in plannig and classroom management and communication according to the time alloted in two term for the classroom supervision of the school principals. But no significant difference has been found among teachers‟ views in classroom activities and student orientation dimension.  No significant difference has been found among teachers‟ views in three factors according to how much time school principals must allocate in two term.  The teachers‟ expectations from the supervision according to repetition frequency was respectively, feedback, increase the quality of teaching, guidance, other, reward, justice, determination of deficiencies in professional development, development of instructional material methods and techniques ". KEYWORDS: Secondary school principal, classroom supervision, clinical supervision, teacher views, secondary school.