Kur'ân'a göre ilâhî mesajların iletilmesinde izlenen yöntemler
Methods in tracking divine messages according to the Qur'an
- Tez No: 479330
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de ilâhî mesajların iletilmesinde izlenen yöntemlere birçok âyette, doğrudan ya da dolaylı olarak değinilmektedir. Tebliğ ve davet kapsamında değerlendirilecek bu âyetlerin Kur'ân açısından dikkatimizi çeken en bariz örneği Nahl, 16/125. âyette görülmektedir. Zîra bu âyette Yüce Allah (c.c.) hem bir emir sigasıyla insanları Allah yoluna davet etmemizi istemekte, hem de bunu nasıl gerçekleştireceğimizi özetle vurgulamaktadır. Tebliğ ve davet, tüm peygamberlerin en öncelikli vazifeleri olduğu gibi, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in şahsında tüm mü'minlerin de öncelikli vazifesi olduğu, birçok âyette ifade edilmiştir. Tefsir kaynaklarımızda söz konusu âyetler açıklanırken, bu vazifenin hangi şartlarda, hangi yol ve yöntemlerle yürütüleceği, çeşitli açılardan izah edilmiştir. Ancak bu yöntemleri bir araya getirmeye ve bu yöntemler arasında ilmî temelde karşılaştırmalar yapmaya ihtiyaç vardır. Böylelikle günümüzde Kur'ân'a muhatap insanların, îman ve itikadlarını sağlamlaştırmak, sıkıntılarına çözüm bulmak mümkün olmakta, onların dünya ve âhiret saadetlerine kavuşmaları mümkün hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Methods followed in the transmission of divine messages in the Qur'an are referred to directly or indirectly in many verses. The most obvious example of these verses which will be evaluated within the scope of the conveying and invitation in terms of the Qur'an is the verse 16-Nahl, 125. In this verse, Almighty Allah (c.c.) both wants to invite people to Allah's way with the help of an order and emphasizes how we will achieve this. As the conveying and the invitation are the highest priorities of all the prophets, it's also expressed in many verses that this is the primary obligation of all believers in the leadership of our Prophet Muhammad. While the mentioned verses are explained in our sources of commentary, it has been explained from various perspectives under which conditions, which way and methods this task will be carried out. However, there is a need to bring these methods together and make comparisons between them on a scientific basis. In this way, it is possible for the people who are facing to the Qur'an to consolidate their faiths and beliefs, to find solutions to their troubles and to attain world and after-life welfare.