Güncel sanatta disiplinlerarası etkileşim
Interdiciplinarity interaction in contemporary art
- Tez No: 479329
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
“Güncel Sanatta Disiplinlerarası Etkileşim”adı altında hazırlanan bu çalışma, yoğun olarak 2000 ve 2015 yılları arası güncel sanatı ve sanatçılarını ele almış, değişerek ve gelişerek ilerleyen yüksek teknolojik endüstriyel ürünlerini ve sanal dünyayı sanat eserlerine nasıl yansıttıklarını yöntemsel incelemelerle irdelemiştir. Sanat disiplinlerinin kendi içerisindeki etkileşimi her ne kadar tarih öncesine uzansa da“Disiplinlerarası Etkileşim”kavramı 20. yüzyıl sanat anlayışında kendini daha yoğun olarak göstermiştir. 20. yüzyılın başında birçok akımın ortaya çıkmasını sağlayan disiplinlerarası düşünce şekli sanat eserlerinin kavramsal yönünü daha da güçlendirmiştir. Bu yüzyılın sonuna doğru gelişen teknolojik endüstriyel malzemelerle tüketici kitleye ulaşmayı hedefleyen birçok sanat akımlarının doğmasına sebep olmuştur. Değişik şekillerde yorumlanan sanat, bu tez içerisinde iki farklı açıdan ele alınmıştır. İlki sanat disiplinlerinin kendi aralarındaki etkileşimi ve ilişkisi, ikincisi de sanatın bilim, endüstri ve teknoloji alanlarındaki diğer disiplinlerle olan etkileşim ve ilişkisidir. Bilim alanında ki gelişimlerin, endüstri ve teknolojinin gelişimini de sağlayarak sanat alanlarının hem birbirleri içerisinde hem de diğer sanat dışı disiplinler ile nasıl bir etkileşim ve gelişim meydana getirdiğini açıklamayı bu çalışmada amaç edinmiştir. Birbirinden etkilenen bu iki düşüncenin oluşumu ile birbirlerini nasıl etkilediğini, teknolojik gelişimler sayesinde resim, müzik, tiyatro, heykel, performans gibi sanat türlerin mutasyona uğrayarak birbirleriyle yeniden nasıl tanımlandığını incelemektedir. Artan teknolojik gelişimle sanat alanında atık ve hazır nesne, yazı, fotoğraf, film, video, projektör, demir, paslanmaz çelik, floresan ampul, ateş tuğlası, alüminyum, polyester, endüstriyel boya, LED ışık, lazer, hologram vb. gibi her türden teknik ve malzeme kullanımını mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Interdisciplinary Interaction in Contemporary Art”, deals with contemporary art and artists between 2000 and 2015 and examines how these artists reflected the progressively changing and developing technologically industrial products and the virtual world into their works of art. The concept of“Interdisciplinary Interaction”has intensively been in circulation in the 20th-century artistic understanding, although the interplay of art disciplines precedes history. The interdisciplinary thought, which led to the emergence of many currents at the beginning of the 20th century, profoundly strengthened the conceptual orientation of artistic works. The same thought towards the end of the century has further generated the blossoming of many artistic trends aiming to reach the consumer mass via the use of technological industrial materials. The art, which is interpreted in different forms, has been taken up in two different perspectives within this thesis. Firstly, it is understood in relation to the interaction and relationship between different disciplines of art and secondly to the art's interaction with science, industry and technology. This study aims to explain how the developments in science bring about interaction and a relation of mutual progress between different fields of arts and between art and other non-artistic fields – that in return contributes to the further development of industry and technology. The thesis moreover studies how the mutually influencing of arts and science transformed the art forms such as painting, music, theatre, sculpture, or performance and made them reinvent each other. The technological developments made it possible to integrate all kinds of techniques and materials such as waste and ready-made objects, writings, photography, film, video, projector, iron, stainless steel, fluorescent bulb, firebrick, aluminium, polyester, industrial paint, LED light, laser into artistic productions.