Marka ve tüketicilerin marka tercihine yönelik Kayseri ilinde yapılan bir araştırma
A research on brand and consumer preferences in Kayseri province
  1. Tez No: 479346
  2. Yazar: KÜBRA AKIN BOZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Markalaşma, rekabetin az olduğu ve her ürünün neredeyse bir keşif olarak görüldüğü dönemlerde önem kazanmaya başlamıştır. Marka yönetimi yaklaşımı ile ürün ya da hizmetin pazarlanmasında, pazarlama karmasının bütün bileşenlerinin aynı strateji doğrultusunda yönetilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma da marka, marka yönetimi ve tüketici kavramları ele alınırken tüketicinin karar verme ve satın alma sürecine etkisine değinilecektir. Çalışmanın birinci bölümünde marka kavramı ve marka yönetimi hakkında genel bilgilendirme yapılmış, İşlevleri, faydaları, pazarlama açısından önemi, çeşitleri ve stratejileri incelenip bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde ise tüketici kavramı ve davranışları hakkında genel bilgilendirme yapılmış, tüketici satın alma karar sürecinde etkili olan faktörler ve satın alma davranışları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümünde ise Kayseri'de bir araştırma yapılarak tüketicilerle görüşme yapılmış ve tüketicilerin markalı ürünleri algılamaları ve markalı ürünlerin tüketiciler üzerindeki çağrışımları üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of branding has gained its grounds in an era where competition is less and every product is conceived as a breakthrough. With brand management approach it has been aimed to manage all the components of marketing concept through a certain strategy when promoting a product or service. In this study; brand, brand management and consumer concept is investigated with respect to consumer's effect to decision making and purchasing process. In the first stage of this study general information of brand concept and brand management is given with emphasis to its functions, benefits, marketing importance, varieties and strategies. In the second stage, general information of consumer concept and consumer behaviors is given, then effective factors in decision making process and purchasing behavior of consumers are investigated. In the third and last stage, a survey in Kayseri has been made to answer how branded products are perceived by costumers and to investigate possible connotations of branded products on costumers.