Hareketli yazının tasarlanmış afişler üzerinde uygulanması
Implementation of moving type on designed posters
- Tez No: 479345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Özgün üretime dair süreçlerin en önemli unsurlarından birisi olan tasarım, problem tanımlandıktan sonra, gerekli bilginin toplanması ile ortaya çıkan öneriler çerçevesinde çözüm bulma ve uygulama aşamaları barındırmaktadır. Günümüzde gerek gündelik yaşamdan endüstriyel üretimlere, gerekse sanatsal uygulamalar mahiyetinden, kişiye özel üretimler içerisinde sıkça rastladığımız tasarım ürünleri, teknoloji, kültürel değerler, sosyal hayat ve gereklilikler karşısında sürekli gelişmiş, çeşitlenmiştir. Günümüz tasarım dünyasının önemli kavramlarından biri olarak tipografi; yazının tasarımı olarak iletişim açısından oldukça önemli bir konumdadır. Yazının, ilk günlerinden bugününe kadar teknolojinin de etkisi ile kendine yeni şekiller edindiği, kullanım ve paylaşım alanlarının geliştiği, çeşitlendiği inkar edilemez bir gerçektir. Yaşanan teknolojik gelişmeler neticesinde grafik tasarım ile daha çok etkileşim içerisinde olan hareketli görüntü çoğunlukla iletişim mecralarında gösterdiği gelişim ile karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada grafik ile iletişimi ilişkilendiren en önemli yapının yazı olduğu savunulabilir. İşlevsel yapısı ile birlikte günümüz teknolojilerinde oldukça etkili bir elemana dönüşmüştür. Araştırmamız kapsamında hareketli görüntü tasarımı sürecinde yazının devinimi literatürdeki örnekler ile açıklanmaya çalışılmış, bu alanda yaşanan gelişmeler incelenmiş ve bu gelişmeler doğrultusunda alanda yaşanan değişimlere örnek olabilecek bir proje uygulanmıştır Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak olabildiğince çok veri tabanı taranmış, alanında özgün kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırma sonrasında elde edilen veriler ışığında örnek uygulamalara yer verilmiştir. Bu bağlamda örnek tasarımcıların uygulamaları teknik veriler ışığında incelenerek uygulamalar yapılmıştır. Bu kaynaklar doğrultusunda tasarımı yazı ile oluşturulmuş, yazıya önem veren tasarımlar, günümüz teknolojik yöntemleri ile hareketli olarak yeniden düzenlenmiştir. Amaç postmodern dönemin yöntemleriyle geçmiş dönem tasarımlarını günün koşullarında yeniden üretilebilirliğini denemektir. Bu nedenle hem tasarıma hem de tasarımcıya teknolojik olanaklarla atıfta bulunarak saygınlık sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design is one of the most significant factors in unique production processes. After defining the problem, design includes the phases of problem solving and practicing within the framework of further suggestions collected through accumulation of necessary information. Designed products are very common and have a wide range of use, both from use in daily life to industrial products, and from artistic applications to personal products that have been developed and diversified continuously through technology, cultural values, social life, and its requirements. Typography is the design of fonts used in written materials, and it is one of the important concepts of today's design world that are very significant for communication. It is undeniable that, together with the impact of technology, writing has acquired new shapes, and the uses of and shapes in written materials have developed from its earliest days. Motion images interact with graphics design as a result of technological developments; these images are usually seen along with developments in communication. At this point, it can be argued that writing is the most significant structure linking graphics and communication. In today's technologies, it has been transformed into a very effective element with its functional structure. Within the scope of the present research, we define and explain the motion of letters in the image design process through examples in the literature, review developments in this area, and implement a project that exemplifies the changes in this area. This study is designed as a general survey based on qualitative research. As the data-gathering tool, various databases were scanned and original sources were used. Some application examples are also presented in the light of research findings. In this regard, various examples of some designers' work are examined using technical data. Based on these examples, designs based on writing are re-organized in motion through today's technological methods. Our aim is to attempt to reproduce past designs by modern methods under today's conditions. Therefore, the aim is to present our analysis by referring both to the design and the designer through technological potentials.