İç göçün lineer olmayan modeller ile araştırılması: Erzurum-Bursa örneği
Research on internal migration by applying nonlinear models: The case of Erzurum-Bursa provinces
  1. Tez No: 479352
  2. Yazar: FATİH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Sosyoloji, İşletme, Econometrics, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Oldukça kompleks ve ilintili birçok öğeden meydana gelen göç, bu sebeple birçok bilim dalının ilgi alanına giren bir olgudur. Göç'ün bir ülke içinde meydana gelmesi iç göç olarak ifade edilir. Türkiye'de var olan göç olgusu genellikle büyük ve sanayisi gelişmiş kentlere doğru olmaktadır. Fakat bazı kentlerin göç yönü belirli bir kente doğru yoğunluk kazanmıştır. Erzurum ile Bursa arasında ki göç buna örnek olarak gösterilebilir. 1980'li yıllardan sonra Erzurum'dan Bursa'ya doğru olan göç akışı günümüzde de artarak devam etmektedir. Bu durum incelenmeye değer bir konudur. Bu çalışmada 198-2015 yıllarına ait Erzurum-Bursa göç geçişleri kompartman sistemler ile analiz edilmiştir. Karşılıklı göç geçişlerinin zaman, işsizlik oranı ve gayri safi yurt içi hasılaya göre değişimlerini incelemek amacıyla Erzurum-Bursa arasındaki göç geçişleri kompartman modeller ile modellenmiştir. Model tahmin sonuçlarına göre Erzurum'dan Bursa'ya doğru olan göçün zamana ve işsizlik oranına göre önemli değişimler gösterdiği fakat Bursa'dan Erzurum'a doğru olan göçün daha durgun bir seyir izlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a quite complex phenomenon associated with many components and therefore, many scientific fields have drawn attention to the corresponding phenomenon. Internal migration is a migration occurred in the borders of a country. Migration in Turkey generally tends to be directed towards larger and more developed cities. However, there exists a density on the direction of certain cities such as migration from Erzurum to Bursa cities. Nowadays, the migration flow between Erzurum and Bursa cities proceeds since 1980's which necessitates to be examined. This work aims to analyze migration flows between Erzurum and Bursa Provinces using compartment models for the period of 1980-2015. This study performs compartment models to examine the changes of migration flows with respect to time, unemployment rate, and gross domestic product. Estimation results reveal that there exists a significant change on migration from Erzurum to Bursa with respect to time and unemployment rate, but a more static journey is determined from Bursa to Erzurum.