Borca aykırı davranılacağının ifadan önce belli olduğu haller
The situations in which the parties act against their obligations before
  1. Tez No: 479376
  2. Yazar: ALİ RIZA ERCOŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİMYA GANIYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı, borca aykırı davranılacağının ifadan önce belli olduğu halleri ele almak ve ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Bu kapsamda konuya ilişkin 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun hükümleri teker teker ele alınmıştır. Bu hükümlerin bir kısmı Borçlar Kanunu genel hükümlerine müteallikken (TBK m. 98) bir kısmı Borçlar Kanunu özel hükümlerine (TBK m. 296, 332, 370, 390, 436, 473, 486 500, 513, 609/3, 619/2, 639) mütealliktir. TBK m. 473 hükmü hariç olmak üzere bu hükümler borçlunun ifa güçlüğü içerisinde bulunduğu hallere ilişkindir. Öte yandan söz konusu hükümler birbiri ile uyum içerisinde değildir. Kanunda kendisine açıkça hüküm ve sonuç sağlanan bu hallerin dışında da borçlunun ifadan önce borca aykırı davranacağının açıkça belli olduğu bir durum söz konusu olabilir. Ancak bu durumlara ilişkin kanunda açık bir hüküm bulunmadığı gibi bu hususta uygulanacak hukuki kuruma dair öğretide bir görüş birliği de yoktur. Söz konusu görüşler de değerlendirilerek, bu hususta vardığımız sonuç da tezimizde açıklanmıştır. Çalışmamızda elde edilen neticelere göre öğretinin bu hususta benimsemiş olduğu görüşler gerek çıkış noktaları gerek neticeleri itibariyle birbirinden oldukça uzaktır. Öte yandan pratik faydaları da oldukça düşüktür. Bu nedenle kanaatimizce hata hükümlerine başvurularak bu sorunun çözülmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine in detail and elaborate on the situations in which it is apparent beforehand that an act is contrary to the obligation. Within this scope, the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098, which are related to this issue have been examinedone by one. While some of these provisions are related to the general provisions of the Code of Obligations (TCO Art. 98), some of them are subject to the special provisions of the latter (TCO Art. 296, 332, 370, 390, 436, 473, 486 500, 513, 609/3, 619/2, 639). Except for the Art. 473 of TCO, these provisions relate to the cases where the debtor is in a difficult position to fulfill his/her obligation. On the other hand, these provisions in question are not in compliance with one another. Apart from the cases for which the law prescribes and provides a legal consequence, there may be a situation in which it is obvious that the debtor would act contrary to his/her obligations before fulfillment of the debt. However, there is no clear provision on this issue, nor is there a consensus in the doctrine about the legal institution to be applied to this issue. The legal opinions are evaluated and the conclusion we have come to is explained in our thesis. According to the results obtained in our study, the views adopted in the doctrine on this issue are far from being related to one other in terms of their starting points and consequences they have reached. Further, the practical benefits of these views are also quite low. For this reason, according to our opinion,this problem must be solved by referring to the culpability provisions in our opinion.