İvazlı alacağın devrinde borca aykırılık ve buna bağlı sonuçlar
Violation of obligation in onerous assignment of claim and review of the consequences
  1. Tez No: 730752
  2. Yazar: GÜRAY TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
İvazlı alacağın devri günümüzde sıkça başvurulan bir hukukî kurumdur. Türk Borçlar Kanunu alacağın devrinde borca aykırılığa ilişkin özel düzenleme olarak sadece devredenin garanti sorumluluğu düzenlemektedir. Kanun alacak hakkını devralanın borca aykırı davranışına bağlı olarak herhangi bir özel düzenleme getirmemektedir. Bu sebeple, ivazlı alacağın devrinde karşı edim borçlusu devralanın borca aykırılığa neden olması durumunda genel hükümlerin uygulanmasına bağlı olarak devredenin sahip olduğu hakların alacağın devri sözleşmesine ve devredilen alacağa etkisinin incelenmesi gerekir. Bunun yanında, borca aykırılığın alacak hakkını doğuran temel borç ilişkisi taraflarından kaynaklanması hâlinde devralanın faydalanabileceği hakların da tespiti gerekir. Bu bakımdan, yenilik doğuran hakların alacağın devri sözleşmesiyle devralana geçip geçmeyeceği ve ulaşılan sonuca göre devralanın faydalanabileceği haklar bu çalışmada incelenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun mehazı İsviçre Borçlar Kanunu'nda benimsenen borca aykırılık sisteminin alacağın devri sözleşmesiyle ilgisi sorunlara tam olarak cevap veremediği düşüncesiyle buna yönelik çözüm önerileri de bu çalışmada getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The onerous assignment of claim is a legal institution that is frequently applied today. The Turkish Code of Obligations regulates only the guarantee liability of the assignor as a special regulation regarding the violation of obligation in the assignment of claim. The Code does not regulate any special regulation regarding the violation of obligation in the assignment of claim. Therefore, in case of assignee's breach of debt in onerous assignment of claim, the effect of the rights of the assignor on the assingment of claim contract and the transferred claim should be examined, depending on the general provisions. In addition, in case the violation of obligation arises from the parties of the main debtor-creditor relationship that creates claim, the rights that assignee can benefit from should also be determined. In this respect, whether the formative rights will be transferred to the assignee with the assignment of claim contract and the rights that the assignee can benefit from according to the result are examined in this study. Considering that the system of breach of debt adopted in the Swiss Code of Obligations, which is the basis of the Turkish Code of Obligations, cannot fully answer the problems related to the assignment of claim, solutions for this are also recommended in this study.