Türk ve İngiliz hukukunda borca aykırı davranılacağının önceden belli olması
Anticipatory breach under Turkish and English Law
- Tez No: 514120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN AVCI BRAUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türk Hukuku'nda bir borçlunun ifa zamanı henüz gelmemişken borcunu zamanında ifa etmeyeceği bildirimde bulunması ya da bu durumun kendisinin hal ve tavırlarından anlaşılması halinde alacaklının ne gibi haklara sahip olacağını düzenleyen açık bir kanun hükmü bulunmamaktadır. Bu sorun doktrinde kanunda düzenlenen borca aykırılık türlerine ilişkin hükümlerin bu tür durumlarda uygulanması ya da güven teorisine dayalı çözümler üretilmesi yoluyla çözülmeye çalışılsa da, bu çözüm önerileri bu tez kapsamında detaylı olarak açıklanan sebeplerden dolayı yetersiz kalmaktadır. İngiliz Hukuku'nda ise borca aykırılığın önceden belli olması bu duruma özel kurallar bütünü çerçevesinde çözüme kavuşturulan bir sözleşmeye aykırılık türü olarak düzenlenmiş ve bu tür durumlarda alacaklıya sözleşmeyi ifa zamanı gelmeden sona erdirme hakkı tanınmıştır. Bu tez çalışmasında İngiliz Hukuku'ndaki bu kurallar bütününden esinlenilerek, bu soruna Türk Hukuku'ndaki dürüstlük kuralı ve bu kural ile yakın ilişki içerisinde olan zararı azaltma külfeti çerçevesinde bir çözüm üretilebileceği görüşü açıklanmaktadır. Bu sayede farklı bir bakış açısı getirilerek, Türk Hukuku'ndaki belirsizliğin giderilmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There exists no express provision under Turkish Law that regulates what remedies will be available to a creditor in case the obligor, prior to the time fixed for performance, expressly notifies the creditor that he will not perform his obligations when they fall due or it is possible to infer the same from the obligor's actions. Although the doctrine has provided potential solutions to this problem based on the application by analogy of express provisions applicable to other types of breach and the theory of trust, these suggestions have not been able to provide adequate solutions for reasons explained in detail in this dissertation. On the other hand, English Law regards anticipatory breach as a form of breach that is governed by a set of rules and grants the creditor to bring the contract to an end under such circumstances. In this dissertation, we discuss the idea that the principle of good faith and the duty to mitigate losses, which is in close relationship with the former, under Turkish Law are capable of providing a solution to this problem, by drawing inspiration from English Law. The aim is to offer a new perspective on the issue and contribute to removing the uncertainty in Turkish Law.