Bilişim Hukuku kapsamında hizmet seviyesi sözleşmesi
Service level agreement within the scope of IT Law
- Tez No: 811993
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Hizmet seviyesi sözleşmesi, ifa edilecek edimlerin ayrıntılı olarak düzenlendiği, hizmet seviyesi hedeflerinin belirlendiği, ifanın genellikle otomatik olarak ölçüldüğü, sözleşmenin ihlali halinde tarafların sözleşmede kararlaştırdığı yaptırımların uygulama alanı bulduğu, iki tarafa borç yükleyen, ivazlı ve sürekli edimli kendine özgü (sui generis) bir sözleşmedir. Bu çalışmada“Bilişim Hukuku Kapsamında Hizmet Seviyesi Sözleşmesi”farklı açılardan ele alınmış ve üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde HSS'nin tanımına, unsurlarına, taraflarına yer verilmiştir. Ayrıca HSS'nin kurulması ve şekli incelenmiştir. Son olarak HSS'nin hukuki niteliği inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde tarafların borçları ve borca aykırılığın sonuçları incelenmiştir. Tarafların borçları kapsamında hizmet sağlayıcının borçları ve kullanıcının borçları ayrı ayrı ele alınmıştır. Borca aykırılığın sonuçları ise hizmet sağlayıcı ve kullanıcı bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Hizmet sağlayıcı bakımından borca aykırılık kapsamında genel hükümler ve sözleşmede kararlaştırılan yaptırımlar ele alınmıştır. Son olarak, üçüncü bölümde HSS'nin sona erme halleri ve sona ermenin sonuçlarına yer verilmiştir. Sona erme halleri kendiliğinden sona erme ve hukuki işlemle sona erme şeklinde ikiye ayrılarak incelenmiştir. Sona ermenin sonuçları kapsamında sona ermenin genel sonuçları, iade yükümlülüğü ve çerçeve sözleşme ile HSS arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Service level agreement is a bilateral, onerous, sui generis agreement in which actions to be performed are regulated in detail and automatically measured, service level targets are determined and sanctions agreed by the parties in the contract are applied due to the breach of contract. Service level agreement is a contract of continuous performance. In this work,“Service Level Agreement Within the Scope of IT Law”is discussed from different perspectives and examined in three chapters. In chapter one, the definition, elements and parties of the SLA are given a place. Furthermore, the establishment and form of the SLA were examined. Finally, the legal status of the SLA has been analyzed. In chapter two, obligations of the parties and the consequences of the breach of obligations are examined. Within the scope of the obligations of the parties, the obligations of the service provider and the obligations of the client are embraced disjointly. In terms of the consequences of the breach of obligations, the breach of obligations of the service provider and the client has been analyzed severally. The general provisions and the sanctions agreed in the SLA are discussed within the context of service provider's breach of the obligation. Lastly, in the third chapter, the termination of the contract and the consequences of the termination are included. The cases of termination are examined by dividing them into two as spontaneous termination and termination by legal transaction. Within the scope of the consequences of the termination, the general consequences of the termination, the return obligation and the connection between the framework agreement and the SLA are studied.