Kurum imajı ve Erzincan Üniversitesinin kurum imajının belirlenmesine ilişkin bir uygulama
Institution image and an application of identification of institution image of Erzincan University
- Tez No: 479378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşletmelerin ve kurumların rekabet içeren bir piyasada kendilerine yer edinme ve var olma çabası, iç ve dış paydaşlar açısından nasıl algılandıklarını önemli kılmaktadır. Kurumların rekabette öne çıkmak için verdikleri hizmetin ya da sundukları ürünün özgünlüğü ne kadar önemliyse, hedef kitlenin ürün ya da hizmeti veya kurumu veya işletmeyi nasıl algıladığı aynı şekilde önem kazanmaktadır. Kurum imajı kurumun hedef kitlesi tarafından nasıl algılandığıdır. Yapılan birtakım araştırmalar kurumların var olduklarını düşündükleri imajı ile hedef kitlesinin algıladığı imajın farklılaştığını göstermektedir. Sürekli yenilenen ve ilerleyen enformasyon çağında kurumların rekabet yeteneğini artırmaları için nasıl algılandıkları önemlidir. İmaj önem arz ettiği için kurumlar ve işletmeler nasıl algılandıklarıyla ilgili birtakım imaj çalışmaları yapmak durumdadır. Bu imajı oluştururken kurumlar vizyonlarını ve misyonlarını iyi belirlemeli, piyasada neden var olduğunu ve gelecekte nerede olmak istediğini saptamalıdır. Bu doğrultuda da kurumsal kültür ve kimlik oluşturma açısından imaj belirlemek önem taşımaktadır. Kurumsal imaj bağlamında gerçekleştirilen bu çalışma Erzincan Üniversitesinin ilişkin imajın öğrenciler tarafından nasıl algılandığını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hedef kitlesi Erzincan Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma 5'li likert ölçeğine dayanan bir anket uygulamasıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important that businesses and institutions 'image on both inside and outside in a competitive marketplace to survive and sustain. Just as important is the organization's services' quality or the product's specificity, how the target perceives the product or service, how it perceives the establishment or business is equally important. The image of the institution is how the institution perceives it by its target mass. Some research shows that the image of the institutions differs from the image they perceive by the mass of the target. They should diligently examine how they are perceived to increase the competitiveness of institutions in the era of constantly renewing and advancing information. Since the image is important, there is a need to do a number of image studies on how institutions and businesses perceive it. When creating this image, institutions should determine the visions and missions well, determine why there is a market and where it wants to be in the future. In this respect, it is important to determine the image in terms of institutional culture and identity formation. This study was conducted in the context of institutional image in order to understand“how Erzincan University is perceived by its students in various faculties and departments”. The target population of the study is the students who study at Erzincan University. The sample was randomly selected. Survey study has been implemented. The questionnaire was conducted on a 5-likert scale.