Yavuz Turgul filmlerinde kır kent çatışması
Rural urban conflict in Yavuz Turgul films
  1. Tez No: 479387
  2. Yazar: YAVUZ KOTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Yavuz Turgul sinemasında kır kent çatışması dönemin toplumsal koşulları göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Çalışmada Yavuz Turgul'un sinemaya girişi Arzu Film Ekolü ve Ertem Eğilmez Etkisi bağlamında incelenmiştir. 1980'lerle birlikte değişen sosyo - kültürel yapının Yavuz Turgul filmlerine nasıl yansıdığı yine dönemin içinde bulunduğu toplumsal ve kültürel yapı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Turgul'un auteur yönetmen olarak yazıp yönettiği altı filmin anlatı yapısı ve tematik özellikleri incelenmiş ve bu bağlamda filmlerde öykünün kurulduğu ikilikler kır- kent, doğu- batı, eski- yeni çatışması kapsamında analiz edilmiştir. Dönemin şartlarını filmlerinde rahatlıkla görebildiğimiz Turgul'un Türk sineması açısından önemli bir yeri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Yavuz Turgul cinema, the conflict between the urban and rural was handled in account considering the social conditions of the period. The participation of Yavuz Turgul into cinema has been examined in the context of Arzu Film School and Ertem Eğilmez Effect. The way in which the changing socio - cultural structure with the 1980 's reflected in Yavuz Turgul' s films was evaluated within the framework of social and cultural structure. In this context, the narrative structure and thematic features of six films written and directed by Turgul as auteur director were examined and In this context, the dualities that story structure were established in the films were analyzed within the context of rural - urban, east - west, old - new conflict. Turgul that we can easily see the conditions of the period in the films is an important place in terms of the Turkish cinema.