Sinoptik çağda gözetimin morfolojisi: Takip edilmek ve internet reklamcılığı
Morphology of surveillance in the synoptic era: Being followed and online advertising
- Tez No: 479386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ALANKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı enformasyon teknolojilerine bağlı olarak gelişen dijital dünyada mahremiyet kavramına dikkat çekmektir. Tezin ilk bölümünde gözetim ve takip edilme olgusu ele alınmakta, gözetim olgusunun tarihsel süreç içerisindeki gelişimi anlatılmaktadır. Ayrıca gözetim olgusu ve takip edilme olgusunda panoptikon, süperpanoptikon, sinoptikon, postpanoptikon kavramları detaylı bir şekilde incelenmekte, takip edilme olgusunun dijitalleşmesi ve bireysel mahremiyetin yitimi konuları ele alınmaktadır. Ayrıca verilerin depolanması konusunda bilgiler verilmekte ve kişisel mahremiyetin yitimi ile gizli bilgilerin depolanması konularına değinilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise dijital reklamcılığın tarihsel gelişim süreci ele alınmakta ve dijital reklamcılık türleri ele alınıp reklamcılığın yaşadığı dönüşüm anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise takip edilme olgusunun dijital ortamda nasıl bir mahremiyet kaygısı yarattığına dair anket çalışması yapılmış ve bireylerin konuyla ilgili kanaatlerine yer verilmektedir. Bu bağlamda çalışma, yeni gözetim teknolojileriyle birlikte evrim geçiren mahremiyet sorununu dijital reklamcılık üzerinden incelenmiştir. Yapılan bu çalışma sonrasında internette gizli bilgilerin depolanması hususunda kullanıcıların kaygı eşiklerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this study is to attract attention to the privacy in the digital world, which is developed depending on the information technologies. In the first part of the thesis, the concepts of surveillance and being followed are addressed, and the development of the surveillance phenomenon in the historical process is expressed. Additionally, the terms of panopticon, superpanopticon, synopticon and postpanopticon within the phenomena of surveillance and being followed are examined in detail, and the subjects of digitalization of the concept of being followed and the loss of the individual privacy are addressed. Furthermore, information on the data storage is presented and loss of personal privacy and storage of secret information the subjects are mentioned. In the second part of the study, the process of the historical development of the digital advertising is discussed, the types of digital advertising are explained and the transformation that the advertising sector has experienced is described. In the third part, a survey study on what kind of a privacy concern in digital environment is created by the phenomenon of being followed is conducted and the opinions of the individuals on the subject are included. Within this context, the study examines the privacy problem, which has evolved together with the recent surveillance technologies, through the concept of digital advertising.