Kadın divan şairlerinde çiçekler
Flowers in women poets of diwan literature
  1. Tez No: 479399
  2. Yazar: MERVE GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada Mihrî Hâtun, Fıtnat Hanım, Leylâ Hanım, Şeref Hanım ve Âdile Sultan'ın Divanlar'ı taranmış, söz konusu Divanlar'da çiçeklerin nasıl ve hangi anlam ilgileriyle kullanıldığı örnek beyitler aktarılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairlerin hayatları, edebî kişilikleri ve Divanlar'ı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise ilk olarak, ele alınan çiçeğin bitkisel özelliklerine, kültür ve edebiyatımızdaki yerine değinilmiş, ardından taranan Divanlar'daki kullanımlarına alt başlıklar halinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Diwans of Mihri Hatun, Fıtnat Hanım, Leyla Hanım, Şeref Hanım and Adile Sultan were scanned; it was tried to determine how and in what meaning flowers were used by giving couplets. This study consists of a prologue and two chapters. In the first chapter, brief information about lives, literary identities and Diwans of poets was given. In the second chapter; firstly herbal features and position in our culture and literature of the flowers were explained and then their usage in scanned Diwans was given in sub-headings.