Osmanlı Dönemi kadın divan şairlerinden Mihri Hatun Divanı'nın söz varlığı unsurları ve değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
Mihri Hatun Divan Ottoman-Era woman poets court of investigation in the context of vocabulary and values education
- Tez No: 429477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Mihri Hatun Divanı'nı söz varlığı ve değerler eğitimi bağlamında incelemektir. Araştırmanın birinci kısmında problem durumuna değinilmiş ve ardından araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıklar ve tanımlara yer verilmiştir. İkinci kısımıda ise araştırmada kullanılan yöntem üzerinde durulmuştur. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Mihri Hatun'un Divanı oluşturmaktadır. İlgili alanyazın kısmında kelime, söz varlığı, söz varlığının içerdiği öğeler, değerler, değerler eğitimi konularında yapılmış çalışmalar ve tanımlamalar yer almaktadır. Ardından araştırma sonucunda elde edilen bulgulara geçilmiştir. Mihri Hatun Divanı'nın deyim ve ikileme açısından son derece zengin bir kaynak olduğu göze çarpmaktadır. Buna rağmen divanda bir tek atasözüne bile rastlanmaması dikkat çekicidir. Divandaki beyitlerde dini, tasavvufi, insani ve mitolojik değerlerin yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Divanda yer alan söz varlığı unsurları ve değerler belilendikten sonra sınıflandırılmış ve tablo şeklinde ortaya konmuştur. İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı (2006)'na göre Türkçe derslerinde yer verilmesi gereken söz varlığı ve değerler tespit edilmiş ve buna göre Mihri Hatun Divanı'nda yer alan şiirlerden, derslerde örnek metin olarak yararlanabilmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine Mihri Hatun Divan by the context of words and vocabulary. In the first part of the research addresses to the problem state, and then the purpose of the study, significance, limitations, and definitions have been given. The second part focuses on the method used. Descriptive scanning model was used in this research and the target population is Mihri Hatun Divan of this study. Related literature in the section on vocabulary, vocabulary that are included in the items, values, values education has been carried out and on the issues of the declarations is located. Then the research results has been exceeded. Mihri Hatun Divan is a rich source that has many idioms and repetitions. In spite of this, it is noteworthy that it doesn't contain any proverb. In the Divan's couplets, the religious, mystical, and mythological values are intensively used. After the vocabulary and values of the Divan has been determined, they have been revealed and classifiedas a form of table. The Elementary Turkish Lessons (6, 7, 8. Classes) teaching program (2006) is examined and according to Turkish vocabulary lessons and values, the poems and sample texts from Mihri Hatun Divan has been selected and suggested to include in those lessons to take adventage.