Hattat İsmail Hakkı Altunbezer hayatı, sanatı ve eserleri
Life, art and works of calligrapher İsmail Hakkı Altunbezer
  1. Tez No: 479398
  2. Yazar: MUHAMMET GÜRAY BİZKEVELCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, 1873 yılında doğan aslen Trabzonlu bir aileye mensup İsmail Hakkı Altunbezer'in hayatı, sanatı, eserleri ve talebeleri hakkındadır. İsmail Hakkı Altunbezer, ailesi ile beraber Trabzon'dan İstanbul'a taşındıktan sonra İstanbul'daki meşhur hattatlarla tanışmış ve babasından aldığı temel hat eğitimi sayesinde hüsn-i hat sahasında kısa zamanda muvaffak olmuştur. Özellikle Sâmi Efendi'den celî sülüs, dîvânî ve celî dîvânî dersleri alarak Dîvân-ı Humayûn'da 'birinci tuğrakeş' olmuştur. Resim kabiliyeti sayesinde kolaylıkla kendine özgü istifler oluşturmuştur. Tezhip sanatıyla da ilgilenen Altunbezer, klasik uslûbun dışında rokoko tarzını kendine rehber edinmiş, bu yüzden tezhip alanındaki çalışmaları rağbet bulmamıştır. Bu çalışmada İsmail Hakkı Altunbezer'in ulaşabildiğimiz kadarıyla eserlerini vererek, bu eserler üzerinde çıkarımlarda bulunduk. Ayrıca, hocalarını ve yetiştirdiği talebeleri kısa özgeçmişleri ve eserlerinden birkaç örnek vererek ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study is about the life, art, artifacts and talents of İsmail Hakkı Altunbezer, who was originally born in Trabzon in 1873. İsmail Hakkı Altunbezer, after moving from Trabzon to Istanbul together with his family, has met with famous calligraphers in Istanbul and has been successful in the short time of the hüsn-i hat line thanks to the basic line education he received from his father. Particularly from Sâmi Efendi, he has become 'the first tughrakesh' in Dîvân-ı Humayûn by taking celî sülüs, dîvânî and celî dîvânî lessons. It has easily created its own stacks thanks to its painting ability. Altunbezer, who is also interested in the art of illumination, has taken rococo style as a guide except for classical style, so the works in the field of illumination have not found the demand. In this work, as far as İsmail Altunbezer's work is concerned, by giving his works. In addition, we have tried to take a few examples from his short biographies and works by his teachers and the students he has trained.