Necîb Mahfûz'un Cebelâvî Sokağı'nın çocukları eserinin şahıslar bakımından incelenmesi
Investigation of the work of Necîb Mahfûz 'children of Cebelavi Street' in terms of persons
- Tez No: 479403
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çağdaş Arap edebiyatının tartışmasız en büyük yazarı olan Necîb Mahfûz`a, 1959 yılında el-Ehrâm gazetesinde tefrika edilen“Cebelâvî sokağının çocukları”adlı romanı Nobel ödülünü kazandırmıştır.Bu roman Mahfuz'a bir çok sıkıntılar yaşatsa da sonuna kadar hedefinden dinmemiştir.Mahfûzu`n“Cebelâvî sokağının çocukları”tamamen alegorik bir anlatıdır.Mahfûz bu romanla okurlarına tek tanrılı dinlerin yaratılış efsaneleri ve onların peygamberleri aracılığıyla seslenir.Mısır'da yıllarca yasaklanan“Cebelâvî sokağının çocukları”hem bütün bir soyu hem de peygamberleri, efsaneleri ve günümüze bakan yönüyle aynı soydan gelenlerin düşmanlıklarını, savaşlarını iktidar hırslarını ve mucizeleri içeren insanlığın evrensel ve ruhanî öyküsünü anlatıyor.Roman Kur'an'a dayanarak hiçbir zaman zülmun sona kadar devam etmeyeceğini ve neticede adaletin hâkim olacağını anlatıyor.Amacımız bu romanın asıl maksadını okuyuculara iletmek ve her insanın zülmün karşısında susmayıp daima hakkını talep etmesi ve zülme izin vermemesidir.
Özet (Çeviri)
Najib Mahfouz, the greatest writer of contemporary Arabic literature, won the Nobel Prize for his nobel“Children of Cebelavi Street”published in 1959 in the newspaper el-Ahram. Although this novel has suffered many troubles to Najib Mahfouz, he has not returend from his goal.Mahfu'zs novel“Children of Cebelavi Street”is a completely allegorical narrative. Mahfuz Calls to his readers with his novel through the legends of the monotheistic religions and their prophets.“Children of Cebelavi Street”, which has been forbidden for years in Egypt , speaks of a universal and spritual narrative of mankind , which includes both an entire lineage and prophets , legends and enemies of the same people and their wars , ambitions of power and miracles. Based on the Qur'an , the novel tells us that the persecution will never continue until the end and that, eventually , justice will rule. Our aim is to convey to the readers the true purpose of this novel and not to let every man stand in the face of persecution , always claim his rihght and do not allow persecut