Co2 salınımı üzerinde etkili olan faktörlerin araştırılması: OECD ülkeleri üzerine ekonometrik bir uygulama
Research on factors affecti̇ng co2 release: An econometric application on OECD countries
  1. Tez No: 479426
  2. Yazar: SERHAT ÇAMKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKERİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çevre Mühendisliği, Econometrics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, verilerine ulaşılan 34 OECD ülkesinde, karbon salınımı, enerji kullanımı, büyüme, nüfus artışı, kişi başına düşen milli gelir ve yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişki Panel ARDL modeli ile incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, Türkiye için de kısa dönemli bir tahmin yapılmıştır. Veri seti olarak 1990-2012 dönemi arasındaki yıllık veriler kullanılmıştır. Çalışmada, OECD ülkelerinde uzun dönemde; büyüme ile CO2 arasında aynı yönlü, nüfus artışı ile CO2 ve yenilenebilir enerji tüketimi ile CO2 arasında ters yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Kısa dönemde ise, nüfus artışı ile CO2 ve enerji kullanımı ile CO2 arasında aynı yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de kısa dönemde; enerji kullanımı ile CO2 ve KBMG ile CO2 arasında aynı yönlü, büyüme ile CO2 ve yenilenebilir enerji tüketimi ile CO2 arasında ters yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the short-term and long-term relationship between carbon emissions, energy use, growth, population growth, per capita income and renewable energy consumption in the 34 OECD countries reached to the data was analyzed using the panel ARDL model. Also in this study, a sort-term estimation has been made for Turkey. The annual data between 1990 and 2012 has been used as the data set. In the study, long-term in OECD countries; there is a negative correlation between population growth and CO2 and renewable energy consumption and CO2, the same direction between growth and CO2. In the short term, similar relationship has been found between population growth and CO2 and energy use and CO2. This study, short-term in Turkey; the same direction between energy use and CO2 and per capita income and CO2 has been found to be the opposite relationship between growth and CO2 and renewable energy consumption and CO2.