Spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademik personelin örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm tutumlarının incelenmesi
The investigation of organizational justice perceptions and organizational cynicism attitudes of the academic staff working in the faculty of sports sciences
- Tez No: 479427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İşletme, Education and Training, Sports, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademik personelin örgütsel adalet algılarını ve örgütsel sinizm tutumlarını demografik değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın evrenini, spor eğitimi veren yüksekokul/fakülte/eğitim fakültelerinde çalışan akademik personel oluştururken; örneklem grubunu 275 erkek ve 65 kadın olmak üzere 340 akademik personel oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların örgütsel adalet algılarını ölçmek için Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen; Türkçeye Polat (2007) tarafından uyarlanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”, örgütsel sinizm tutumlarını ölçmek için Brandes, Dhalwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilen; Türkçeye Kalağan (2009) tarafından uyarlanan“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of organizational justice and organizational cynicism attitudes of the academic staff working in Sports Sciences Faculties according to the demographic variables and to investigate the relationship between them. The universe of the research consists of the academic staff working at the colleges/faculties/faculties of education providing sports education; The sample group consisted of 340 academic staff including 275 men and 65 women. The“Organizational Justice Scale”, which was adapted to Turkish by Polat (2007), developed by Niehoff and Moorman (1993) to measure the organizational justice perceptions of the participants and the“Organizational Cynicism Scale”which was adapted to Turkish by Kalağan (2009), developed by Brandas, Dhalwadkar and Dean (1999) to measure their perceptions of organizational Justice were used in the study.