Kültür turizmi kapsamında kutsal mekanların turistik çekicilik açısından değerlendirilmesi: Balıklı Göl ölçeğinde bir uygulama
Evaluation of holy places in terms of tourist attraction in the context of cultural tourism: An application in Balıklı Göl scale
  1. Tez No: 479431
  2. Yazar: MEHMET FATİH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KOŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlar amaçsız dolaşmadan ziyade öğrenme, görme, kendini geliştirme ve bilgilenme isteği gibi konularda artık daha bilinçli hareket ederek kültürel hedeflere yönelik seyahatler gerçekleştirmektedir. Bu hedefler içerisinde yer alan kutsal mekanların çekicilik unsuru olarak turizmde yerini alabilmesinin iki ön şartı vardır: İlki, tüketim gereksinimini karşılayabilecek hale getirilmesi yani turistik ürüne dönüştürülmesi; ikincisi ise turizm sektörü tüketicilerinin tüketimine sunulması yani turizm pazarlamasının yapılmasıdır. Çalışmada, Balıklı Göl ve çevresinde bulunan kutsal mekanların turistik çekicilik olarak ziyaretçiler tarafından nasıl algılandığını ve bu mekanların çekicilik potansiyelini belirlemek amaçlanmaktadır. Anket tekniği kullanılan çalışmada, toplamda 450 anket bastırılmıştır. İnceleme sonucunda eksik verilere sahip olan anketler değerlendirmeye alınmamış, toplamda 387 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Öncelikli olarak ölçeklere güvenirlik analizi uygulanmıştır ve ölçeklere ait betimleyici istatistikler hazırlanmıştır. Daha sonra demografik değişkenlerin yüzde ve frekans değerleri hesaplanarak demografik özellikler tablosu oluşturulmuştur. Ayrıca her bir ölçek için katılımcıların ölçeklere ilişkin eğilimleri belirlenmiş ve frekans tabloları hazırlanmıştır. Verilerin analizinde oluşturulan hipotezleri test etmek için Bağımsız Örneklem T-Testi, One Way ANOVA analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çalışmaya katılan ziyaretçilerin yarısından fazlası (% 56,8)'i, Balıklı Göl ve çevresindeki kutsal mekanların turistik cazibe unsuru olduğunu düşünmektedir. Ziyaretçiler, bu mekan için dua edebilecekleri, dinlenebilecekleri, huzur veren, mimari yapısı ilgi çekici, manevi duygularını güçlendirebilecekleri, Allah'a yakın hissedebilecekleri bir yer olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
People travel more consciously for cultural aims with the desire of learning, seeing, self-improvement and having information about something rather than wandering aimlessly. There are two prerequisites for the sacred places within these aims to be able to take place in tourism as an attractive element: Firstly, to be able to meet the consumption need, that is to convert it into tourist product; secondly, to be offered to the consumption of consumers in the tourism sector, that is tourism marketing is done. In this study, it is aimed to determine how the holy places of Balıklı Göl and its surroundings are perceived as tourist attractions and attractiveness potential of these places. Questionnaire tecnique is used in the study and for it, 450 questionnaires are printed in totally. Questionnaires with missing data are not included in the evaluation, and a total of 387 questionnaires are analyzed. Reliability analysis is first applied to scales and descriptive statistics of scales are prepared. Then, a demographic chart is created by calculating the percentage and frequency values of the demographic variables. In addition, for each scale, participants' tendencies regarding scales are determined and frequency tables are prepared. Independent Sample T-Test, One Way ANOVA analyzes are performed to test the hypotheses generated in the analysis of the data. According to the results of the analysis, more than half (56.8%) of the visitors who participated in the study think that Balıklı Göl and the sacred places around it are a tourist attraction. Visitors have stated that this site is a place where they can pray, feel relaxed and close to Allah, strengthen their spiritual feelings and its architectural structure is interesting.