Turizm amaçlı konaklama işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi; Kış koridoru örneği
Supply chain management in tourism purpose accommodation enforcement; Examples of winter corridor
  1. Tez No: 479430
  2. Yazar: OSMAN ÇAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın temelini oluşturan“Kış Koridoru”coğrafyasında yapılan bu çalışma, bu coğrafyada yer alan işletmelerin yönetim, strateji, sürdürülebilir turizm ve ticaret varlığının korunması açısından önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada amaç, üretim sektöründe 1970' li yıllardan bu yana kullanılan bir kavram olan“Tedarik Zinciri Yönetiminin”hizmet işletmeleri performansları üzerine ne gibi etkileri olduğunu ölçmektir. Kış koridoru üzerinde bulunan (Kars-Ağrı-Ardahan-Erzurum-Erzincan) turizm amaçlı konaklama işletmelerinin Hizmet üretimleri üzerinde oluşturdukları yönetim stratejilerinin işletme performansını açıklama anlamında hangi oranlara sahip olduğu regresyon analizi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, araştırmanın yürütüldüğü coğrafyadaki tanımlayıcı faktör analizinden Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamalarının zincir oteller dışındaki bireysel ilişkilere odaklanan mevcut ve tam etkili bir sistem yaratmadığı tespit edilmiştir. Tedarik zinciri yönetimi konusunda bulunulan coğrafya içerisinde eğitimlerin verilmesi, bu sistemin oluşturulması göz önüne alındığında ise pilot bölgeler seçilmeli ve analiz kavramları özellikle 2-3 ya da 4 yıldızlı otel yöneticilerine benimsetilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study made in the“Winter Corridor”geography, which is the subject of the research, are important for the protection of the managment, strategy, sustainable tourism and business existence of the enterprises located in this geography. The purpose of this study is to measure the effects of“Supply Chain Management”, which has been used since 1970's in the manufacturing sector, on the performance of service enterprises. The proportions of the management strategies formed by the hospitality enterprises located in the winter corridor (Kars-Agri-Ardahan-Erzurum-Erzincan) on service production in terms of explaining the operating performance tried to explain by the regression analysis. As a result, it has been determined from the descriptive factor analysis in the geography where the research is conducted that Supply Chain Management practices do not create an existing and fully effective system that focuses on an individual relations other than chain hotels. Given that training is provided within the geography of Supply Chain Management and the creation of this system is taken into consideration, the pilot regions must be selected and the anlysis concepts should be adopted especially to 2-3 and 4 star hotel managers.