İşletme yeteneklerine göre rekabet strateji ve davranışlarının farklılaşması: Turist rehberi çalıştıran a grubu seyahat acentelerinde bir uygulama
Differentiation of competitive strategy and behaviors according to firm's capabilities: An application in 'a' group travel agents that employed tourist guides
- Tez No: 479483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu doktora tezi çalışmasının amacı Kaynak Temelli İşletme Yeteneği (KTY) teorisine göre profesyonel ülkesel turist rehberlerinin A grubu seyahat acentelerine kazandırdıkları yetenek boyutlarının keşfi ve boyutların işletmenin rekabet davranışı ve stratejilerine etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla Türkiye' de faaliyet göstermekte olan A grubu seyahat acentelerinin yöneticilerine anket uygulaması yapılarak 352 geçerli anket elde edilmiştir. Elde edilen verilerin düzenlenmesi, kayıtlanması ve analizi SPSS 20 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. KMO testi ölçüm sonucunun 1,000' e yakın, Bartlett küresellik ve Cronbach's alfa güvenirlik testlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucu sonrasında araştırma örnekleminin tanımlayıcı istatistik bulguları, Kruskal Wallis, Mann Whitney – U farklılık testleri, regresyon testlerine ait bulgular açıklanmaktadır. Farklılık testlerinden elde edilen sonuçlara göre kadrolu rehber istihdamı olan A grubu seyahat acentelerinde rehberlerin işletme yeteneklerine olan katkıları, acentenin uyguladığı rekabet stratejileri ve rekabet davranışları istatistiksel anlamlılığa sahip olarak farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this Ph. D. Dissertation to evaluate according to the theory of resource – based business competence, the ability of professional tour guides to acquire competence dimensions to“a group”travel agencies and to discover is affected by the dimensions of the firm's competitiveness behaviors and competition strategies. For this purpose, 352 valid questionnaires were obtained by conducting a questionnaire to managers of the agencies operating in Turkey. Regulation, registration and analysis of the obtained data were carried out through the SPSS 20 program. After KMO test result was founded close to 1,000 Bartlett sphericity and Cronbach's alpha test results statistically significant, descriptive statistical findings of research sample and the findings of the Kruskal Wallis, Mann Whitney – U tests, regression test are explained. According to the results obtained from the difference tests, the contribution of the professional tourist guides to the operational capabilities of the“A group”travel agents, which has employed permanent professional tourist guides, the competitive behaviors and competitive strategies are different with statistical significance.