Çanakkale boğaz akıntısından elektrik üretimi modellenmesi
Modeling of electricity production from Çanakkale strait currents
  1. Tez No: 479502
  2. Yazar: MUZAFFER YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elektrik üretimde alternatif enerji türü olan deniz akıntısından enerji üretimi için Çanakkale Boğazı seçildi. Boğazdaki çift yönlü akıntıdan enerji üretimi için tasarlanan türbin denendi. Deniz akıntısına sahip olan ülkeler, İngiltere, Norveç, Fransa gibi ülkeler bu konuda çalışmalar yapmakta ve üretimde olan türbinleri bulunmaktadır. Bu çalışmada diğer ülkelerde bulunan türbinlerin üretim verimlikleri ile uygulama yapılan türbinin verimliliği karşılaştırması yapılmıştır. Boğazda bulunan akıntının yüksek olduğu üç farklı bölge belirlenmiş ve buralara kurulabilecek olan türbin tipleri üretim kapasiteleri hakkında öngörülerde bulunulmuştur. Akıntı yön ve hızının zamanla değişimi türbinler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Boğaz sürekli iki yönlü akıntıya sahiptir. Çevresinde bulunan yakın yerleşim yerlerinden dolayı üretilen elektrik taşımadan kaynaklanan kayıplar olmadan kullanılması ise büyük bir avantaj olarak görülmektedir. Boğazdaki gemi trafiğinin yüzeyde kurulabilecek türbinlere olan etkileri incelenmiştir. Gemi geçişleri sırasında oluşan dalgaların akıntı yönünü değiştirdiği görülmüş, türbine karşı oluşan olumsuz etkileri belirlenmiştir. Ayrıca tasarlanan türbin düzenli akıntı yönü ve hızının bulunduğu kanalda denendi, deniz akıntısıyla kanal akıntısı arasındaki farklılıklar gözlemlenmiştir. Uzun sulama kanalının bulunduğu bölgelerde akıntı türbini kurulması halinde, üretilebilecek enerji miktarı hakkında öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Canakkale Strait was selected as the alternative energy source for electricity production from the sea current. A turbine was designed and used for energy production from bi-directional current in the strait. Countries with marine currents, like England, Norway and France are working on this hot subject and they have turbines in production. In this study, the efficiency of the turbines in other countries was compared with the efficiency of the turbine being applied. Three different regions where the current in the strait is high have been determined and predicted for the production capacities of the turbine types that can be installed in the region. The effects of directions and speed of flow on the turbines have been studied. The strait has constantly bi-directional flows. It is seen as a great advantage of nearby settlements in the vicinity to use the generated electric without the losses due to electric transportation. The effects of sea traffic in the Strait on turbines that can be installed on the closed surface of the water have been examined. It was observed that the waves formed during the ship pass changed the direction of the flow and the adverse effects against the turbine. Moreover, the designed turbine was tried in the channel with regular flow direction and speed, and the differences between the sea current and the channel flow were observed. In the region where the long irrigation channel is located, in the case of the flow turbine is installed, the amount of energy that can be produced is foreseen.