Biber fidelerinde kuraklık ve tuz stresinin bitki gelişimi, besin maddesi içeriği, bazı biyokimyasal ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of drought and salt stress on plant development, food substance, some biochemical and physiological properties of pepper seedling
  1. Tez No: 609404
  2. Yazar: GÖKÇE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan biberde fide döneminde kontrol dahil olmak üzere üç farklı tuz seviyesinde (0, 75, 150 mM NaCl) ve üç farklı kuraklık seviyesinde (%100, %75 ve %50 tarla kapasitesi su miktarı) bitki gelişimi, besin maddesi içeiği ile bazı fizyolojik ve biyokimyasal reaksiyonları belirlemek amacıyla Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Seraları ve Laboratuarlarında 2017 yılında yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak Yalova çarliston ve Maraş biber (Capsicum annuum L.) çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre uygulamalar ve dozlar arasında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Tuzlu ve kurak şartlarda yetiştirilen biber fidelerinde uygulamaların bitki gelişimi (taze, kuru ağırlık vb.), bazı bitki fizyolojik ve biyokimyasal parametreler (doku elektrik iletkenliği, stoma iletkenliği, doku oransal su içeriği, amino asit, antioksidanlar vb.) ve bitki besin element içeriği üzerine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Gerek tuzluluk gerekse kuraklık stres koşulları biberde bitki gelişimi ile fotosentetik aktivite, klorofil miktarı gibi bazı özellikler üzerine olumsuz etki göstermiş olup, bu etki iki stres faktörünün bir arada kullanıldığı uygulamalarda daha da fazla artış göstermiştir. Stres koşullarına tolerans da biber fideleri antioksidan enzim aktivitesinde, besin maddesi alımı veya proin ya da şeker içeriği gibi parametrelerde değişim göstererek stres şartlarına adaptasyon sağlamaya çalışmışlardır. Çalışmada ayrıca, tuzluluğun ve kurak koşulların birlikte fideler üzerine meydana getirdiği olumsuz etkinin ayrı ayrı verdikleri olumsuz etkiden daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different irrigation levels (full irrigation (100%), 80% and 60% of field capacity) and salinity levels (0, 75 and 150 mM NaCl) on plant growth, nutrient content, some physiological and biochemical reactions of pepper seedlings in 2017 in Atatürk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture under laboratory and greenhouse conditions. Yalova çarliston and Maraş pepper (Capsicum annuum L.) cultivars were used as plant material in the experiment. According to study findings, it was determined that differences between treatments were statistically important. The pepper seedling grown under salinity and drought conditions were affected regarding to plant growth parameters (fresh and dry weight ect.), some plant physiological and biochemical parameters (tissue electrical conductivity, stomatal conductance, amino acid and antioxidant content ect.) and plant nutrient element content. Both salinity and drought conditions negatively affected plant growth, phosynthetic activity and chlorophyll content. Furtheremore, this negative effect was more distinctive in salinity and drought conditions together.