The reformation of the political opposition in Iran (1926-1946)
İran'da siyasal muhalefetin yeniden oluşumu (1926-1946)
- Tez No: 479542
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışma, tarihsel bir çerçeve içerisinde İran'da siyasal muhalefetin 1926-1946 yılları arasında yeniden ortaya çıkışını hazırlayan nedenleri incelemeyi amaçlaktadır. Siyasal muhalefetin istikrarı, siyasal çıkarların temsiliyetini öngören hareketlerin kapasitesini belirleyen iç ve dış faktörlere dayanmaktadır. Ek olarak, çalışma siyasal dönüşümün limitleri ve Rıza Şah Pehlevi döneminde siyasal parti oluşumunu ele almaktadır. Böylelikle, çalışmada parti oluşumlarının siyasal hayatı ne dereceye kadar dönüştürmekte başarılı olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu soru milliyetçi ara dönemin erken evresini de kapsamaktadır. Kısaca, 1920'lerden 1940'lara, İran'da siyasal hayat uluslararası ilişkilerdeki kriz dinamiği ve işgalci Müttefik devletlerin manipülasyonları yoluyla katı bir yönetim çizgisinden görece liberal bir atmosfere dönüşmüştür. Çalışmada dışsal faktörlerin limitlerinin yanında, içsel faktörlerin siyasal partilerin ve derneklerin yaygınlaşmasında etkili olduğu ileri sürülmektedir. Böylece çalışma 1926-1946 arasındaki dönemde siyasal olaylara, modellere ve mücadelelere ışık tutmayı ve milliyetçi ara dönemin erken evresinde İran'da siyasal muhalefetin yeniden ortaya çıkışını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aspires to analyze the reemergence of the political opposition in Iran during the period between 1926 and 1946 by adopting a historical perspective. The consistency of the political opposition depends on the internal and external factors which define the capacity of the political movements that prescribe the representation of the political interests. Additionally, the dissertation deals with the political transformation's limits and the political party formation during the rule of Reza Shah Pahlavi and its immediate aftermath. By doing so, the study aspires to answer the question to what extent did the political party formations bring a successful result to transform the political life in Iran. This question continues through the early period of the nationalist interregnum. Briefly, from the 1920s to the early 1940s, the political life in Iran transformed from a strict structure of administration into a relatively liberal atmosphere with the help of the international domain's crisis and the manipulation of Allies. The dissertation asserts that aside from the limits of external factors, the domestic factors also affected the proliferation of political parties and associations. Hence, the dissertation targets to elucidate the course of political events, patterns, and the political rivalries during the period from 1926 to 1946, and to examine that the political opposition reemerged during the early transition period of the nationalist interregnum.