Cnidaria filumu'na genel bakış ve bazı Anthozoa türleri
Overview phylum of Cnidaria and some species of Anthozoa
  1. Tez No: 479547
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Su ürünleri, kalitatif ve kantitatif bakımdan çok geniş bir yelpaze içermektedir. Su canlıları insan besininin önemli bir kısmını oluşturduğu gibi birçok alanda kullanılan önemli bir hammaddedir. Su ürünleri denilince ilk akla gelen balık olmasına rağmen, birçok ülke besinsel değerinin yüksek olmasından dolayı balık dışında diğer su ürünlerinden de faydalanma yoluna gitmişlerdir. Bunun yanı sıra denizlerimizde her geçen gün küresel ısınma, kirlilik, aşırı avcılık gibi faktörlerden canlı populasyonu giderek erimekte stoklar azalmaktadır. Cnidaria phylumu Türkiye sularında 5 sınıf(Hydrozoa, Cubozoa, Scyphozoa, Staurozoa, and Anthozoa) olmak üzere 195 tür ile temsil edilir. 7 Anthozoan türü(Arachnanthus oligopodus, Bunodactis rubripunctata, Bunodeopsis strumosa, Corynactis viridis, Halcampoides purpureus, Sagartiogeton lacerates, and Sagartiogeton undatus) Türkiye deniz faunasında yeni kayıtlar teşkil ederler. Cnidaria phylumu için çeşitlilik gösteren etkin noktalar, Prens Adası, İstanbul Boğazı, İzmir Körfezive Datça Yarımadasıdır. Cnidarian türleri en çok 121 tür ile Ege Denizinde, en az 17 tür ile Karadenizde bulunurlar.
Özet (Çeviri)
Seafood having a wide quality and quantity perspective are not only human nutrient but also they are row materials for a lot of industries. When it is first mentioned about seafood, firstly fish are thought but manycountries use other seafood because of their high nutriment value. Cnidaria along the Turkish coasts of the Black Sea, the Sea of Marmara, the Aegean Sea, and the Levantine Sea. A total of 195 cnidarian species belonging to 5 classes (Hydrozoa, Cubozoa, Scyphozoa, Staurozoa, and Anthozoa) have been determined in these regions. The hot spot areas for cnidarian diversity are the Prince Islands, İstanbul Strait, İzmir Bay, and Datca Peninsula, where relatively intensive scientific efforts have been carried out Eight anthozoan species (Arachnanthus oligopodus, Bunodactis rubripunctata, Bunodeopsis strumosa, Corynactis viridis, Halcampoides purpureus, Sagartiogeton lacerates, Sagartiogeton undatus, and Pachycerianthus multiplicatus) are reported for the first time as elements of the Turkish marine fauna in the present study. The highest number of cnidarian species (121 species) was reported from the Aegean Sea, while the lowest (17 species) was reported from the Black Sea.