İzmir ilinde mısır üreticilerinin tohum tercihleri üzerine bir araştırma
A research on seed preferences of corn producers in Izmir
  1. Tez No: 479548
  2. Yazar: CANSU CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN FİSUN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İzmir ilinde dane mısır üreticilerinin mısır tohumu satın alırken fiyat, verim, erkencilik, hastalıklara dayanıklılık ve stres koşullarına (sıcak ve soğuk hava şartlarına) dayanıklılık gibi özelliklerinden hangilerini dikkate aldıklarını belirlemektir. Ayrıca, mısır üreticilerinin sosyo-ekonomik özelliklerine göre çeşit tercihlerindeki farklılıkların da ortaya konulması amaçlanmıştır. İzmir ilinde mısır üretiminin en fazla gerçekleştiği Torbalı ve Bergama ilçeleri araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Oransal örnekleme hacmi yöntemi ile % 90 güven aralığı ve %7,5 hata payı kabul edilerek örnek hacmi 115 olarak belirlenmiştir. Dane mısır üreticilerinin tohum tercihlerinin belirlenmesinde konjoint analizi kullanılmıştır. Konjoint analizi sonucunda Bergama ilçesinde yer alan mısır üreticileri hastalıklara dayanıklılık özelliğini %24,7 önem düzeyinde birinci sırada, erkenci çeşitleri %22.4 önem düzeyinde ikinci sırada tercih ederken, Torbalı ilçesinde ankete katılan mısır üreticilerinin ise düşük tohumlu fiyatları %22,1 önem düzeyinde birinci sırada, erkenci çeşitleri %21,1 önem düzeyinde ikinci sırada tercih ettikleri belirlenmiştir. Her iki mısır üretim bölgesinde de strese dayanıklılık çeşit özelliği son sırada tercih edilmiştir. Sosyo-ekonomik özellikler açısından üreticiler eğitim, mısır üretim deneyimi ve mısır üretim alanına göre gruplara ayrılmıştır. Konjoint analizi sonucunda, mısır deneyimi 10 yıl üstü olan ve 100 dekardan büyük mısır eken üreticiler erkenci çeşitleri tercih ederken, diğer sosyo-ekonomik özellikler açısından tohum çeşit özellikleri tercihleri farklılık göstermemektedir. Araştırma bulgularına dayalı olarak çeşit özellikleri tercihlerinin sosyo-ekonomik özelliklerden ziyade yöreye göre daha çok farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın bulgularından hareketle, yöre koşulları dikkate alınarak çeşit geliştirilmesi ve tohum tedariği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the characteristics of grain corn producers in İzmir, such as price, yield, earliness, resistance to diseases and resistance to stress conditions (hot and cold weather conditions) when they buy corn seeds. It is also aimed to reveal differences in varietal preferences according to the socio-economic characteristics of corn producers. The districts of Torbalı and Bergama, where corn production is most realized in İzmir province, have been determined as the research area. The sample size was determined as 115 by accepting the %90 confidence interval and the error margin of %7,5 with the proportional sampling size method. Konjoint analysis was used to determine seed preferences of grain maize producers. As a result of the conjoint analysis, it was determined that the corn producers in the Bergama district preferred disease resistance to the order of importance 24,7% and early varieties prefer the second rank at 22.4% significance level while, corn producers in the province of Torbalı were found to prefer low seeded prices at the 22.1% significance level and early varieties at the 21.1% significance level. In both corn production zones, the stress resistance property was the last choice. In terms of socio-economic characteristics, producers are divided into groups according to education, corn production experience and corn cultivated area. As a result of the conjoint analysis, producers who have corn experience more than 10 years and corn cultivated area more than 100 decares prefer early corn varieties, while the corn seed preferences do not differ in terms of other socio-economic characteristics. According to the results of the reseach variety development and seed procurment are suggested considering local conditions,