Görüntüleme kılavuzlu ve tedaviye yönelik nanoparçacıkların sentezi ve in vitro uygulamaları
Synthesis of monitoring mediated and therapy oriented nanoparticles and in vitro applications
- Tez No: 479552
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Biyomedikal uygulamalardaki büyüyen ihtiyaca yönelik olarak multifonksionel nanopartiküllerin diğer bir tanımla tek bir partikülde hem tedavi hem de diyagnoz özelliği taşıyan teranostiklerin gelişimi hızlanmıştır. Bu bağlamda teranostiklerin etkin hücresel alımını sağlamak için çeşitli kompozisyon ve biyokonjugasyonlar ile görüntüleme kılavuzlu terapi amacıyla birçok stratejiye başvurulmuştur. Bu tez projesinde, multifonksiyonel nanopartiküller, yenilikçi teranostikler olarak tasarlandı ve sentezlendi. Genel tasarım olarak, teranostiklere yönelik sentez stratejileri dünyada en çok mortalitenin ikinci görüldüğü hastalığa ilişkin olarak kanserli hücre hatlarına göre planlanmıştır. Tez çalışmasında kullanılan ana nanopartiküller, yüzey modifikasyonu, polimer kaplama, enkapsülasyon ve folik asit ya da antikor ile biyokonjugasyonu ile yapılan ileri işlevselliğe ve hedefleme kabiliyetine sahip altın nanopartiküller (AuNP), karbon noktalar (CD) ve lipozomlar ve niozomları gibi veziküler sistemlerdir. Bunun için, fonksiyonel polimer kaplı AuNP'ler, FA bağlanmış niozomlar ve anti-CD44 bağlı lipozomlar ve bununla beraber moleküler baskılanmış polimer kaplı CD'ler çalışılmıştır. Tüm nanopartiküllerin sentezi sonrasında, ilgili karakterizasyon ve takibinde in vitro hücre temelli çalışmalar teranostiklerin toksisite, hücre alımı, biyogörüntüleme ve kemo/radyo- ya da fotodinamik terapiuygulamaları ile multimodal özellikleri incelenmiştir. Tez kapsamında elde edilen tim sonuçlar, bu fütüristik partiküllerin aydınlatılmış karakteristikleri ve artırılmış biyokimyasal performansları sayesinde klinik amaçlar doğrultusunda etkin araçlar olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Growing needs in biomedical applications have driven the development of multifunctional nanoparticles in other terms of theranostically engineered nanoparticles that carry both therapeutic and diagnostic properties in a single nanoparticle structure. In this regard, many strategies to point effective cellular uptake of theranostics have been approved via various assembling and bioconjugate architectures in the way of imaging guided targeted therapy. In this thesis project, multifunctional nanoparticles are designed and synthesized as novel theranostics. For the general concept, the synthesis strategies of theranostics were planned according to cancerous cell lines which the disease causes the most second mortality in the world. The main nanoparticles used in the thesis consist of gold nanoparticles (AuNPs), carbon dots (CDs) and vesicular systems such as liposomes and niosomes as their post-functionalization by polymer coatings, surface passivations, encapsulations and bioconjugations with folic acid (FA) and antibodies to generate efficient targeting for those theranostics. For this, functional polymer coated AuNPs, FA tagged niosomes and anti-CD44 tagged liposomes by incorporating various bioactive structures as well as molecularly imprinted polymer coated CDs to be used in active targeting and monitoring of cancer cells were studied. After the synthesis part of all those multifuntional particles, relative characterizations and the following in vitro cell-based studies were conducted to investigate the multimodal properties of the theranostics by toxicity, cell uptake, bioimaging and chemo/radio- or photodynamic therapy applications. Whole results indicate that those futuristic particles can be efficient tools for the clinical purposes with their illuminated characteristics and increased bioperformances.