Homa dalyanı yaban hayatı koruma sahasında kuluçkaya yatan kuş türlerinden yapay üreme platformlarındaki kuluçkaya yatan kuş türlerinin tespiti ve üreme başarılarının araştırılması
The detection of brooding bird species and research of their success rate at breeding on artificial breeding platforms in Homa dalyan wildlife protection area
- Tez No: 479565
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, İzmir – Homa Dalyanı Yaban Hayatı Koruma Sahası'na yerleştirilen yapay üreme platformlarında kuluçkaya yatan su kuşlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yapay üreme platformları hem tatlı su hem de tuzlu su ekosistemine yerleştirilmiştir. Platformlar su içerisine 4 kazık çakılarak, bu kazıkların üzerine monte edilmiştir. Platform ile su seviyesi arasında yaklaşık 20 cm mesafe bırakılmıştır. Platform yuvalara deniz kabuğu – kum karışımı (çifata), mıcır ve çakıl taşları konulmuştur. Yapay üreme platformları 2017 kuluçka döneminde (Nisan-Temmuz) düzenli olarak kontrol edilmiş ve gözlenerek kuluçkaya yatan kuş türleri ile yuva ve yumurta sayıları tespit edilmiştir. 2017 kuluçka döneminde 27 platformda 246 Sterna hirundo, 4 Himantopus himantopus ve 4 Larus michahellis olmak üzere toplam 254 çift kuluçkaya yatmıştır. Kuluçkaya yattığı tespit edilen özellikle 4 tür su kuşunun yapay üreme platformlarında güvenli bir şekilde üremesi çalışmanın en önemli çıktısıdır. Ayrıca bu araştırma sonuçlarının diğer sulak alanlarda yapılacak benzeri çalışmalara örnek olması en büyük temennimizdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine sea birds hatching on artificial breeding platforms located in İzmir - Homa Dalyan Wildlife Sanctuary. Artificial breeding platforms have been placed in both freshwater and saltwater ecosystems. Platforms were mounted on these piles, with 4 piles being pushed into the water. Approximately distance of 20 cm was left between the platform and the water level. The platform is composed of sea shell - sand mix (çifata), gravel and pebbles. The artificial breeding platforms were regularly checked and were observed during the 2017 incubation period (April-July) and the species of birds incubated and nests and eggs were detected. During the 2017 incubation period, 254 hatching were carried out on 27 platforms that 246 Sterna hirundo, 4 Himantopus himantopus and 4 Larus michahellis. Especially 4 species of water birds found to be incubated are the most important output of working safely on artificial reproduction platforms. It is also our greatest wish that the results of this research are examples of similar studies to be carried out in other wetlands.