Band collocation probleminin modellenmesi ve çözüm yöntemleri üzerine
On the modelling and solution techniques of the band collocation problem
- Tez No: 479564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Band Collocation Problemi (BCP), telekomünikasyonda kullanılan ve maliyeti en aza indirmeyi amaçlayan bir kombinatoriyal optimizasyon problemidir. Fiber optik kablo yatırımının çok pahalı olduğu göz önüne alınarak, kullanılacak kartlar (cihazlar) için gereken maliyeti minimum tutmak hedeflenmektedir. Geliştirilecek matematiksel modeller ve algoritmalar ile maliyetler düşürülecektir. Dolayısıyla teknolojinin en önemli yapı taşlarından biri olan telekomünikasyon sektörüne katkısı bulunmuş olacaktır. Bu tez çalışmasında, bir kombinatoriyal optimizasyon problemi olan BCP'nin modellenmesi ve çözüm yöntemleri ele alınmış, ilgili problemin matematiksel modelleri incelenerek daha kapsamlı matematiksel modeller sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Band Collocation Problem (BCP) is a combinatorial optimization problem that is used in telecommunication and aims to minimize the cost. Considering that fiber optic cable investment is very expensive, it is aimed to minimize the cost for the cards to be used. Costs will be reduced with mathematical models and algorithms to be developed. Therefore, contribution to telecommunication sector, one of the most important building blocks of technology, will be found. In this thesis, modeling and solution methods of BCP which is a combinatorial optimization problem are explained. Also, mathematical models of the problem has been analyzed and a more comprehensive mathematical model has been submitted.