Polymetallic complexes and catalytic properties
Polimetalik kompleksler ve katalitik özellikleri
- Tez No: 479575
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
N-heterosiklik karben (NHCs) ligandlarının sterik ve elektronik özellikleri imidazol halkasının azot atomlarına ve 4,5- pozisyonuna bağlı gruplar ile belirlenebilir. N-heterosiklik karbenlerin farklı sübstitüyentlerle türevlendirilebilmeleri ve bu yönüyle fosfinlere iyi bir alternatif oluşturmalarından dolayı son yıllarda çok geniş bir şekilde uygulama alanı bulmaktadırlar. Ayrıca imidazol halkasının azot atomlarından ya da 4,5-pozisyonlarından köprülü ligandlar yapılarak bi- veya poli-metalik NHC kompleksleri hazırlanabilir. Sentezlenen homo- ve hetero- bi- veya polimetalik kompleksler olefin metatezi, hidrosilasyon, asimetrik transfer hidrojenasyon, eşleşme ve tandem gibi birçok reaksiyonda katalizör olarak kullanılmaktadır. Bu tez 1,10–fenantrolin köprülü polimetalik NHC kompleksleri ile ilgilidir ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde N-heterosiklik karbenler hakkında temel literatür bilgisi, ligand olarak kullanılan 1,10 fenantrolin genel kullanım alanları ve homo- ve hetero- bi- veya polimetalik komplekslerin katalitik uygulamalardaki işlevselliği hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, tasarlanan ligand ve komplekslerin sentezine ilişkin deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, 1,10 fenantrolin iskeleti içeren NHC ligand öncüllerinin, tuzlarının ve homo- ve hetero- bi- veya polimetalik komplekslerinin karakterizasyonu ve çeşitli katalitik uygulamalarını kapsamaktadır. 1,10 fenantrolin iskeletinden yola çıkılarak mono sübstitüye ligand öncülleri ve bunların Ru(II) kompleksleri sentezlenmiştir (3a-d, 4-c). Mono sübstitüye ligandın ikinci kez alkillenmesi sonucu tuz sentezlenmiştir (5a). İki farklı bölgeden metale bağlanma olasılığı olan ligand öncüllerinden yararlanılarak mono-, bi-, poli- metalik homo ve heterometalik kompleksleri sentezlenmiştir. Tüm komplekslerin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır.Elde edilen mono sübstitüye mono metalik Ru(II) komplekslerinin katalitik özellikleri transfer hidrojenasyon reaksiyonunda incelendi. (Ru3a-d, Ru4a-c) ve sonuçlar katalitik özelliklerin sübstitüentlere bağlı olarak değiştiğini gösterdi.Polimetalik paladyum komplekslerinin katalitik özellikleri ise Suzuki ve Heck C–C eşleşme reaksiyonlarında incelendi.Heterobimetalik ve homobimetalik kompleksler, tandem Suzuki–Miyaura eşleşme/transfer hidrojenasyon ve dehalojenasyon/transfer hidrojensayon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The steric and electronic properties of N–heterocyclic carbene (NHCs) ligands are determined by the bonded nitrogen atoms to imidazole ring and the groups of 4,5– positions. NHCs with different substituents and this aspect can composing a good alternative to phosphines provide very large application field. Also nitrogen atoms of the imidazole ring or 4,5 positions by making bridged ligand can use for preparing bi- or polymetallic complexes. Synthesized homo- and hetero-, bi- or polymetallic complexes are used in asymmetric transfer hydrogenation, polymerization, olefin metathesis, hydrosilylation, coupling and tandem reactions as catalyst. This thesis deals with the 1,10–phenanthroline bridged polymetalic N-heterocyclic carbene complexes and based on three parts. An introduction to N-heterocyclic carbenes (NHCs) chemistry, the general uses of 1,10–phenanthroline used as a ligand and the functionality of homo- and hetero- or polymetallic complexes in catalytic applications are given in the first part. In part two experimental details of the synthesis of designed ligands and complexes were explained. Part three describes characterization of NHC ligand precursors bearing 1,10–phenanthroline skeletons, salts and homo- and hetero- or polymetallic complexes and their various catalytic applications. Starting from 1,10–phenanthroline, monosubstitue ligand precursors and their Ru(II) complexes were synthesized (Ru3a-d, Ru4a-c). The second alkylation of monosubstitue ligand gave the salt (5a). These ligand precursors have possibility of two different sides to coordinate metals and using this feature mono–, bi–, polymetallic homo or heterometallic metal complexes were synthesized. All compounds were fully characterised by spectroscopic methods and were agreement with expected structures.Preliminary catalytic studies on the transfer hydrogenation using complexes (Ru3a-d, Ru4a-c) as catalysts showed that their activity clearly depends on the nature of substituents. The catalytic properties of polymetallic palladium complexes were explored in Suzuki-Miyaura and Heck C-C coupling catalytic reactions.In addition, heterobimetallic and homobimetallic complexes have been used as catalysts in tandem suzuki coupling/transfer hydrogenation and dehalogenation/transfer hydrogenation reactions.