1, 10-fenantrolin ve NHC ligand sisteminden oluşan polimetalik komplekslerinin sentezi ve antikanser özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of polymetallic complexes consisting of 1,10-phenanthroline and nhc ligand system and investigation of their anticancer properties
- Tez No: 988183
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Ticari olarak satılan platin bazlı kanser ilaçlarının yan etkilerini azaltmak için araştırmacılar hedef-spesifik, yüksek oranda sito-selektif, lipofilik, suda çözünür rutenyum (Ru) ve iridyum (Ir) aren komplekslerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Ru(II) ve Ir(III) aren komplekslerinin kanser hücrelerine karşı etkinlikleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Ligandın 1,10-fenantrolinin 5 konumunda imidazol bağlanarak ana iskelet yapısı oluşturuldu. Ligand alkil (a-c) ve benzil (d-f) bromürler ile etkileştirilerek (L1a-f) ligand öncüleri hazırlandı. L1a-f'nin [RuCl2(p-simen)]2 veya [IrCl2Cp*]2 ile etkileştirilerek Ru(II) ve Ir(III) kompleksleri sentezlendi. Ligandların, Ru(II) ve Ir(III) komplekslerinin yapıları spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldıktan sonra meme kanseri hücreleri üzerindeki biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Bileşiklerin meme kanseri üzerindeki araştırmalarına ilaveten, stabilite değerlendirmeleri, DNA etkileşimleri, moleküler kenetlenme çalışmaları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
To reduce the side effects of commercially available platinum-based cancer drugs, researchers are focusing on target-specific, highly cytoselective, lipophilic, water-soluble ruthenium (Ru) and iridium (Ir) arene complexes. This study examines the effects of Ru(II) and Ir(III) arene complexes on cancer cell activity. The main skeletal structure was created by binding imidazole at the 5-position of the 1,10-phenanthroline ligand. Ligand precursors (L1a-f) were prepared by interacting the ligand with alkyl (a-c) and benzyl (d-f) bromides. Ru(II) and Ir(III) complexes were synthesized by interacting L1a-f with [RuCl2(p-cymene)]2 or [IrCl2Cp*]2. After the structures of the Ru(II) and Ir(III) complexes of the ligands were elucidated by spectroscopic methods, their biological activities on breast cancer cells were investigated. In addition to the compounds' studies on breast cancer, stability evaluations, DNA interactions, and molecular docking studies were investigated.