Kurumsal servis kanalı tabanlı veri bütünleştirme mimarisinin gerçekleştirimi
Implementation of enterprise service bus based data integration architecture
  1. Tez No: 479605
  2. Yazar: BERİL KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz iş dünyasında birçok farklı alanda süreçlerin takibi, o alana özel geliştirilmiş yazılım ürünleri kullanılarak yapılmaktadır. Şirket yapıları ele alındığında birçok farklı birim içerdikleri gözlemlenebilir. Birimler belli oranda kendi içlerinde bağımsız olsalar da birbirleriyle iletişim ihtiyacı duymaktadırlar. Bu iletişim ihtiyacı birimlerde kullanılan yazılım ürünleri için de son derece önemlidir. Örneğin; müşteri ilişkileri biriminde ilgili yazılım uygulaması üzerinde oluşturulan bir müşteri kaydının, muhasebe biriminde kullanılan yazılım uygulamasında da otomatik oluşturulması beklenmektedir. Bu kapsamda birçok ortak kavram için bütünleştirme gereksinimi karşımıza çıkmaktadır. Bu gereksinimler göz önünde bulundurularak bu tez kapsamında bir yazılım şirketi bünyesindeki yazılım ürünlerinin birbirileriyle olan iletişim ihtiyacı ve mevcut koşullarda kullanılan bütünleştirme yapısı incelenmiş ve eksik noktaları araştırılmıştır. Mevcut bütünleştirme sistemlerinin getirdiği zorlukları ortadan kaldırmak için kurumsal servis kanalı mimarisinde bir model önerilmiştir. Önerilen model, yazılımsal olarak da prototip haline getirilerek gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, business processes on various fields are handled by taking the advantages of custom software products which are specially developed for that fields. When corporate hierarchies are considered, it is possible to observe that there are many different departments. Although they are independent, these departments need to communicate with each other in order to achieve corporate's common goals. This communication need is also very important for software products used in departments. For example; A customer record, which is created by the software of customer-relations department, must automatically be accessible by the software of accounting department. In this context, the need for integration for many common concepts emerges. Taking these requirements into consideration, in this thesis, inter-product communication needs and existing integration methodology of a software development company are investigated and problematic parts are identified. In order to eliminate the difficulties of existing integration methodology; a model, which is based on enterprise service bus architecture, is proposed and implemented.